Tûr, Necm, Kamer, Rahmân sûrelerindeki kırâat farklılıkları ve anlama etkisi
Variations in recitation in the surahs of Tur, Najm, Qamar, and Rahman and their impact on meaning
  1. Tez No: 1015151
  2. Yazar: BEYZA FAHRİYE ERDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULHEKİM AĞIRBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Kırâat ilmi, Kur'ân-ı Kerîm'in usûlüne uygun biçimde okunması ve anlamının sahih bir şekilde kavranması bakımından büyük bir ehemmiyete sahiptir. Kur'an'ın doğru anlaşılmasında kırâat ilminin belirleyici role sahip olması, kırâat farklılıklarının sistemli ve ilmî biçimde ele alınmasını gerekli kılmaktadır. Bu doğrultuda tezin giriş bölümünde çalışmanın konusu, amacı ve önemi ele alınmış; kırâat farklılıklarının daha iyi anlaşılabilmesi için öncelikle kırâatın tanımı, kırâat ilminin konusu ve amacı ile kırâatlerin sınıflandırılması üzerinde durulmuştur. Ardından araştırma konusunu oluşturan sûrelerin nüzûlu ile muhtevası kısaca ele alınmış ve tezimizin asıl konusunu teşkil eden Tûr, Necm, Kamer ve Rahmân sûrelerinde yer alan ferşî kırâat farklılıklarının mânâya olan etkisi mushaf sıralaması esas alınarak incelenmiştir. Bu inceleme süresinde kırâat ilminin temel ilkeleri doğrultusunda değerlendirmeye yalnızca sahih kırâatler dâhil edilmiş, usûl farklılıkları ise çalışma kapsamı dışında bırakılmıştır. Yapılan incelemeler neticesinde, söz konusu sûrelerdeki ferşî kırâat farklılıklarının çoğunlukla sarf ve nahivle ilişkili olduğu ve kelimenin mânâsını etkileyecek düzeyde olduğu görülmüştür. Ayrıca bu kırâat farklılıklarının Kur'an metninde herhangi bir tezata yol açmadığı; aksine anlamı zenginleştiren bir unsur teşkil ettiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The science of recitation holds great importance in terms of reading the Holy Quran in accordance with its rules and understanding its meaning correctly. The decisive role of the science of recitation in the correct understanding of the Qur'an necessitates that differences in recitation be addressed in a systematic and scientific manner. In this regard, the introduction of the thesis addresses the subject, purpose, and importance of the study; in order to better understand the differences in recitation, it first focuses on the definition of recitation, the subject and purpose of the science of recitation, and the classification of recitations. Subsequently, the revelation and content of the suras forming the subject of the research are briefly discussed, and the effect of the ferşî recitation differences in the suras of Tûr, Necm, Kamer, and Rahmân, which constitute the main subject of our thesis, is examined in detail based on the order of the mushaf. During this examination, only authentic recitations were included in the evaluation in accordance with the basic principles of the science of recitation, while differences in methodology were excluded from the scope of the study. As a result of the examinations, it was observed that the recitation differences in the aforementioned surahs were mostly related to morphology and syntax and were significant enough to affect the meaning of the word. Furthermore, it was observed that these recitation differences did not cause any contradiction in the text of the Qur'an; on ^the contrary, they were found to be an element that enriched the meaning.