Avrupa Birliği standardizasyon politikaları ve Türkiye'deki KOBİ'lere etkisi
The Standardization policy in EEC and their effects to KOBI's (small and medium size businesses) in Turkey
- Tez No: 101515
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUHARREM AFŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU AVRUPA BİRLİĞİ STANDARDİZASYON POLİTİKALARI VE TÜRKİYE'DEKİ KOBİ'LERE ETKİSİ Fevzi ÇAKMAK İktisat Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 2001 Danışman: Yrd.Doç.Dr.Muharrem AFŞAR Standardlaştırma gelişmiş toplumlarda sanayileşme ve kalkınmanın temel koşullarından birisidir. Tüketicinin korunması, kalite güvencesi, verimlilik öncelikle standardların geliştirilmesini gerektirir. Türkiye'nin Gümrük Birliği 'ne girmesinden sonra Türk Küçük ve Orta Boy İşletmelerinin, uluslararası pazarlarda faaliyette bulunması ve uluslararası standardlara uygun mal üretmesi rekabet için kaçınılmaz olmuştur. Bu çalışmanın birinci bölümünde; çalışmanın temelini de teşkil eden Küçük ve Orta Boy İşletmeler genel hatlarıyla anlatılmıştır. Tüm ülke ekonomilerinde olduğu gibi, Türkiye ekonomisindeki önemlerinden de bahsedilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde; standardizasyon ile ilgili genel bilgiler verildikten sonra, Türkiye'nin de standardizasyon politikalarının temelini teşkil eden Avrupa Birliği'nin standardizasyon politikaları anlatılmıştır. Üçüncü ve son bölümde ise; Türkiye'nin uluslararası ve Avrupa Birliği standartlarına uyumu ve bu standardların Küçük ve Orta Boy İşletmelerin dış ticaretine etkileri anlatılmıştır. Standardizasyonun Küçük ve Orta Boy İşletmelerin dış ticaretine etkilerinin incelenmesi bir analiz yardımıyla desteklenmiştir. Bu analizle; Gümrük Birliği 'nden sonra Küçük ve Orta Boy İşletmelerin standardizasyona uyum göstermeye başlamalarıyla ihracatlarının arttığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
HI ABSTRACT Standardizing is one of the basic conditions for industry and development. Consumer rights, quality guaranty, productivity and especially standarts have to be improved. After Turkey joined the Customs Union it got unavoidable for Turkish small and medium size businesses to run at international markets and produce items which are suitable enough for the international standarts to compete. In the first part of the study; small and medium size businesses which are of the base for the study are introduced in general. As the same in all countries economy, its importance in Turkish economy is also introduced. In the second part of the study; after giving general information about standardizing, the standardizing politics in EEC countries, getting a base for the Turkish standardizing politics are explained. In the third part of the study; suitability of the standarts in Turkey accordance with international and EEC countries standarts and their effects on the small and medium size businesses foreign trade are explained. Effects of standardizing on the small and medium businesses foreign trade is also supported by the help of an analyse. With this analyse; after joining into Customs Union, it is observed that export has increase as a result of small and medium size businesses standardizing is in the harmony with.