Teolojik bir tarih inşası olarak İncil metinleri
Gospels as a construction of theological history
  1. Tez No: 1015177
  2. Yazar: SÜMEYYE USLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURSUN ALİ AYKIT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
Özet
Hıristiyan kutsal kitabının önemli bir bölümünü oluşturan Matta, Markos, Luka ve Yuhanna İncilleri, ilk Hıristiyan toplulukların inançlarını şekillendiren teolojik birer anlatı niteliğindedir. On sekizinci yüzyılda Aydınlanma dönemiyle birlikte ortaya çıkan kutsal metnin eleştirel bir gözle incelenmesi, İncillerdeki İsa'ya dair anlatılar arasında bir çelişkinin var olup olmadığı yönünde iddiaların ortaya atılmasına neden olmuştur. Bu doğrultuda yapılan çalışmalar, İncillerdeki anlatılar bağlamında İsa'nın tarihsel kimliğine dair net verilerin elde edilemeyeceği sonucuna ulaşmıştır. Bu çalışmanın amacı, İncil metinleri ile Eski Ahit pasajları arasındaki ilişki çerçevesinde, İsa hakkındaki tarihsel anlatıların nasıl teolojik bir tarih inşasına dönüştürüldüğünü objektif bir şekilde ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
The Gospels of Matthew, Mark, Luke, and John, which constitute a significant portion of the Christian scripture, serve as theological narratives that shaped the beliefs of the earliest Christian communities. With the Enlightenment in the eighteenth century, the critical examination of sacred texts led to assertions regarding potential contradictions among the gospel accounts of Jesus. Studies conducted along these lines concluded that definitive data concerning the historical identity of Jesus could not be derived from the narrative contexts of the Gospels. This study aims to objectively demonstrate how historical accounts of Jesus were transformed into a theological construction of history within the framework of the relationship between Gospel texts and Old Testament passages.