Deprem korkusundan psikolojik iyi oluşa: Psikolojik esneklik ve ölüm sıkıntısının yarı boylamsal incelenmesi
From fear of earthquake to psychological well-being: A half-longitudinal study of psychological flexibility and death distress
- Tez No: 1015178
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN HATUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş depremlerinden etkilenen bireylerde deprem korkusu, ölüm sıkıntısı, psikolojik esneklik ve psikolojik iyi oluş arasındaki boylamsal ilişkilerin incelenmesi amaçlanmıştır. İki zamanlı yarı boylamsal desende tasarlanan araştırmanın verileri, Eylül 2025 (T1) ve Nisan 2026 (T2) tarihlerinde, altı ay arayla çevrimiçi ortamda toplanmıştır. Kolayda örnekleme yöntemiyle ulaşılan ve iki ölçüm zamanındaki verileri kişisel kodlar aracılığıyla eşleştirilen 340 yetişkin katılımcı (%63.8 kadın, %36.2 erkek; yaş = 29.46 ±11.06) araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Katılımcılara demografik bilgi formu, Deprem Korkusu Ölçeği, Ölüm Sıkıntısı Ölçeği, Psikolojik Esneklik Ölçeği ve Psikolojik İyi Oluş Ölçeği uygulanmıştır. Verilerin analizinde Pearson korelasyon analizi, Çapraz Gecikmeli Panel Model (ÇGPM), Boylamsal Yapısal Eşitlik Modellemesi (BYEM), Bağımsız Örneklemler t-Testi ve Mann-Whitney U testinden yararlanılmıştır. Analizler sonucunda, veri setinin normal dağılım gösterdiği ve ölçme araçlarının yüksek iç tutarlık güvenirliğine sahip olduğu saptanmıştır. Demografik değişkenlere yönelik analizlerde, kadınların hem T1 hem de T2 zamanlarında erkeklere kıyasla anlamlı derecede daha yüksek deprem korkusu ve ölüm sıkıntısı yaşadığı; buna karşın profesyonel psikolojik destek alma durumunun araştırma değişkenleri üzerinde anlamlı bir farklılık yaratmadığı belirlenmiştir. ÇGPM analizleri, tüm değişkenlerin zaman içinde güçlü bir zamansal kararlılık sergilediğini doğrulamıştır. Çapraz gecikmeli yollar incelendiğinde; T1 deprem korkusunun T2 ölüm sıkıntısını pozitif; T1 ölüm sıkıntısının ise T2 psikolojik esneklik ve T2 psikolojik iyi oluşu negatif yönde anlamlı şekilde yordadığı bulunmuştur. Boylamsal aracılık modeli ve bootstrap analizi sonuçları, T1'deki deprem korkusunun T2'deki psikolojik iyi oluşu T2'deki psikolojik esneklik ve ölüm sıkıntısının seri aracılığı ile yordadığını göstermiştir. Bağımsız ve aracı değişkenlerin T2 psikolojik iyi oluştaki varyansın %54'ünü açıkladığı görülmüştür. Sonuçlar, afet sonrası klinik müdahalelerde risk grubundaki demografik grupların gözetilmesinin, psikolojik esnekliğin güçlendirilmesinin ve varoluşsal süreçlerin çalışılmasının önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the longitudinal relationships between fear of earthquake, death distress, psychological flexibility and psychological well-being in individuals affected by the February 6, 2023 Kahramanmaraş earthquakes. Designed as a two-wave half-longitudinal study, the data were collected online at two time points with a six-month interval: September 2025 (T1) and April 2026 (T2). The final sample consisted of 340 adult participants (%63.8 female, %36.2 male; age= 29.46 ±11.06) reached through convenience sampling, whose data from both time points were matched using personal codes. Participants completed a demographic information form, the Earthquake Fear Scale, the Death Distress Scale, the Psychological Flexibility Scale, and the Psychological Well-Being Scale. Data were analyzed using Pearson correlation analysis, Cross-Lagged Panel Modeling (CLPM), Longitudinal Structural Equation Modeling (LSEM), Independent Samples t-Test, and the Mann-Whitney U test. The results showed that the data set was normally distributed and the measurement tools had high internal consistency reliability. Analysis of demographic variables revealed that females experienced significantly higher levels fear of earthquake and death distress than males at both T1 and T2. In contrast, receiving professional psychological support did not make a significant difference in the study variables. CLPM analysis confirmed that all variables showed strong temporal stability over time. When cross-lagged paths were examined, T1 fear of earthquake positively predicted T2 death distress, while T1 death distress negatively predicted T2 psychological flexibility and T2 psychological well-being. The longitudinal mediation model and bootstrap analysis results showed that fear of earthquake at T1 predicted psychological well-being at T2 through the serial mediation of psychological flexibility and death distress at T2. The independent and mediator variables explained 54% of the variance in T2 psychological well-being. These results emphasize the importance of considering high-risk demographic groups (such as females), strengthening psychological flexibility, and addressing existential processes in post-disaster clinical interventions.