İnternet'le öğretim etkinlikleri ve Anadolu Üniversitesi'nde bir uygulama
Teaching activities through the internet and a study in Anadolu University
- Tez No: 101520
- Danışmanlar: PROF.DR. YAŞAR HOŞCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ İNTERNETLE ÖĞRETİM ETKİNLİKLERİ VE ANADOLU ÜNİVERSİTESİ 'NDE BİR UYGULAMA Işıl KABAKÇI İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Haziran 2001 Danışman: Prof.Dr. Yaşar HOŞCAN Bu araştırmanın temel amacı, İntemet'le öğretim etkinliklerini incelemek ve sözü edilen bu uygulamaların etkililiğini analiz etmektir. Bu çalışmada, Anadolu Üniversitesi lisans programında yer alan 'Temel Bilgi Teknolojisi“ dersinde iki farklı İntemet'le öğretim etkinliği (İnternet destekli öğretim ve İnternet'e dayalı öğretim) uygulanmıştır. Sözü edilen amaç doğrultusunda öncelikle İnternet'in sunduğu bilgiye erişim ve iletişim olanakları tanımlanmıştır. İzleyen bölümde, İntemet'le öğretim etkinlikleri gruplandınlarak, ayrıntılı olarak incelenmiştir. Üçüncü bölümde, İntemet'le öğretim etkinliklerinin temel öğeleri ve bu öğelerin rolleri üzerinde durulmuştur. Son bölümde ise, belirlenen amaç doğrultusunda gerçekleştirilen uygulamaya yer verilmiştir. Uygulamanın deneklerini Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi 2000-2001 Akademik yılı Bahar döneminde ”Temel Bilgi Teknolojisi“ dersine kayıt yaptıran, 69 birim içi, 2 birim dışı öğrenci oluşturmaktadır. Uygulama için öncelikle, araştırmacı tarafından WebCT yazılımı aracılığı ile ”Temel Bilgi Teknoloji“ dersinin ilk iki ünitesi olan ”Bilgi Teknolojilerine Giriş“ ve ”Algoritma Kavramı ve Temel özellikleri“ konularının İntemet'le öğretim etkinlikleri oluşturulmuştur. Bu uygulamada öntest- sontest kontrol gruplu model uygulanmıştır. Uygulamaya geçmeden önce, ölçme aracı deney ve kontrol gruplarına öntest olarak verilmiştir, öntestin verilmesinden sonra İntemet'le öğretim etkinlileri hazırlanmış olan sözü edilen konular, deneklere İnternet destekli öğretim, İnternet'e dayalı öğretim ve İnternet'in kullanılmadığı öğretim etkinliği olmak üzere üç ayrı etkinlik olarak uygulanmıştır. Uygulama bitiminde gruplara öntest olarak verilen ölçme aracı sontest olarak uygulanmıştır Araştırmada elde edilen başlıca sonuçlar şunlardır; 1. ”İnternet destekli öğretim etkinlikleri“ nin, ”İnternet'e dayalı öğretim etkinliklerPne göre öğrenci başarısını sağlamada daha etkili olduğu görülmüştür. 2.“İnternet'in kullanılmadığı öğretim etkinliklerPnin, ”İnternet'e dayalı öğretim etkinlikleri"ne göre öğrenci başarısını sağlamada daha etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT TEACHING ACTIVITIES THROUGH THE INTERNET AND A STUDY IN ANADOLU UNIVERSITY IŞIL KABAKÇI DEPARTMENT OF BUSINESS ADMINISTRATION ANADOLU UNIVERSITY SOCIAL SCffiNCES INSTITUTE, JUNE 2001 ADVISER: Prof. Dr. Yaşar HOŞCAN The main purpose of this research is to define teaching activities through the Internet and analyze the effectiviness of teaching activities through the Internet. Two teaching activities,“the Internet- supported Instruction”and“the Internet-based Instruction”, in the“Fundementals of Information Technology”undergraduate course in Anadolu University were used as different teaching activities through the Internet in this study. The researcher first determined how to access information on the Internet and what possible communication activities there are on the Internet. Then, the researcher defined and analyzed teaching activities through the Internet. In the third chapter, the researcher determined main components and main features of teaching activities through the Internet. Finally, the researcher presented her experimental research on teaching activities through the Internet in the“Fundementals of Information Technology”course. Sixty-nine Faculty of Education students and two students from different faculties were subjects in this study. This study is a pre-test / post-test control experimental group model. The pre-test was given to all three groups at the beginning of the study. The first group used“the Internet-Supported Instruction”as teaching activities in the“Fundamentals of Information Technology”whereas the second group was trained by using“the Internet-Based Instruction”in the same course. The last one was the traditional group which the Internet is not used. At the end of the study, the pre-test was given as the post-test. The main findings of this study are: 1. The teaching activities of Internet-Supported Instruction are more effective on students' success in“Fundamentals of Information Technology”course than the teaching activities of Internet-Based Instruction. 2. The teaching activities of which the Internet is not used are more effective on students' success in“Fundamentals of Information Technology”course than the teaching activities of Internet-Based Instruction.