Oyun kuramı çerçevesinde tam bilgili statik oyunlar (oligopol modelleri uygulamaları)
Static games with complete information in game theory (applications of oligopoly model)
- Tez No: 101521
- Danışmanlar: PROF.DR. KEMAL YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU OYUN KURAMI ÇERÇEVESİNDE TAM BİLGİLİ STATİK OYUNLAR (OLİGOPOL MODELLERİ UYGULAMALARI) EthemESEN İktisat (İktisat Teorisi) Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ağustos 2001 Danışman: Prof. Dr. Kemal YILDIRIM Çalışma, tam bilgili işbirliğine dayanmayan statik oyun teorisi üzerinedir. Bu konunun seçilmesindeki amaç, Oyun teorisinin 1950'lerden sonra ekonomik çalışmalar üzerinde önemli bir rolünün olmasıdır. Oyun teorisi; yaptığı hareketlerin birbirlerini etkilediğinin farkında olan bireylerin hareketleriyle ilgilenmektedir. Bu nedenle, birçok yaygın karar problemi bir oyun olarak düşünülebilir ve bireyler ekonomik yaşamla ilgili herhangi bir karar alırken, oyun teorisinin uygulamalarından yararlanabilirler. Çalışmada; statik oyunlar olarak adlandırılan, oyuncuların eş anlı hareketlerinin oyunları ele alınmıştır. Bu tür statik oyunlar içinde, dikkati tam bilgili oyunlara yoğunlaştırmak için bir sınırlama yapılmıştır. Burada, her bir oyuncunun kazanç veya kayıp fonksiyonu bütün oyuncular arasında yaygın olarak bilinmektedir. Birinci bölümde, oyun teorisindeki temel kavramları açıklanmıştır. Bir oyunun nasıl açıklanacağı gösterilmiştir. Oyunların normal biçimli gösterimi ve daha sonra da genişletilmiş biçimli gösterimi tanımlanmıştır. İkinci bölümde, bazı oyunların,“rasyonel oyuncular hakim stratejileri oynarlar”fikrini uygulayarak çözülebileceği ve sonra da oyuncuların Nash dengesi kavramını seçerek en iyi hareketi yapabilecekleri açıklanmıştır. Üçüncü bölümde, Cournot, Bertrand ve Edgeworth modelleri analiz edilmiştir. Her bir uygulamada, verilen veriler için, oyunların Nash dengeleri çözülmüştür ve Cournot ve Bertrand oyunları normal biçimli oyunlar olarak gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT STATIC GAMES WITH COMPLETE INFORMATION IN GAME THEORY (APPLICATIONS OF OLIGOPOL MODELS) Ethem ESEN Department of Economics Anadolu University, The Institute of Social Sciences, August 2001 Adviser: Prof. Dr. Kemal YDLDHÜM This study is about non-cooperative static game theory with complete information. The aim' of choosing this subject is game theory's important role on economic studies after 1950s. Game theory is concerned with the actions of individuals who are conscious that their actions affect each other. For this reason, many common decision problems can be thought of as a game and when individuals take any decision about economic life, they can benefit from game theory's applications. Because, game theory is the study of multi-person decision problems and therefore such problems arise frequently in economics. In this study the games of the players' simultaneous actions which are called static games were considered. Within the such static games, a restriction was made to focus the attention to games of complete information. That is, each player's payoff function is common knowledge among all the players. In the first chapter, the basic concepts in game theory were described. How to describe a game was represented, and the normal form representation and extensive form representations of games were defined. In the second chapter, explained that some games can be solved by applying the idea that“rational players play dominate strategy”and players do best action by choosing Nash Equilibrium concept. Cournot, Bertrand and Edgeworth models were analyzed in the third chapter. In each application, for given datum, the games' Nash equilibrium are solved and then Cournot game and Bertrand game were translated into a normal form representation.