Türkiye'deki yat limanlarından elde edilen gelirlerin Türkiye turizmine katkısı
Conribution of marinas revenues to Turkish tourism industry
- Tez No: 101522
- Danışmanlar: PROF.DR. EMEL ŞIKLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU TÜRKİYE'DEKİ YAT LİMANLARINDAN ELDE EDİLEN GELİRLERİN TÜRKİYE TURİZMİNE KATKISI Serkan OLGAÇ İşletme Anabüim Dalı Sayısal Yöntemler Bilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Haziran 2001 Danışman : Prof.Dr.Emel ŞIKLAR Ülkemizde yat turizmi 1970'li yılların sonunda gelişmeye başlamıştır. Yat inşaatının ve yat işletmeciliğinin devlet tarafından 1980'li yıllarda teşvik edilmesiyle sözkonusu gelişme daha da hızlanmıştır. Gerek konumu gerekse iklimi ve doğal güzellikleri itibariyle önemli özelliklere sahip olması bakımından, ülkemizde yat limanı sayısı giderek artmıştır. Günümüzde yat limanlarından elde edilen gelirler Türkiye Turizmi' nde önemli bir paya sahiptir. Bu amaçla yat limanı özelliğini taşıyan limanlar ele alınarak, sözkonusu limanlardan elde edilen gelirlerin Türkiye Turkmi'ne katkısı ve turizm gelirleri içindeki payı ortaya konmuştur. Araştırmada anket uygulamasına yer verilmiş, ancak yeterli sayıda cevap alınamadığı için çalışma betimleyici nitelikte olmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Development of yacht tourism in Turkey, started in the late 1970's. The encouragements by Turkish government during the 1980's, fastened the development of yacht management and yacht industry. The number of marinas in Turkey keeps increasing due to Turkey's location, climate and natural beauties. Marina revenues have significant percentage in today's Turkish tourism industry. Taking this reason into consideration, marinas in Turkey are examined in order to indicate their benefits to Turkish tourism industry. In the study, questionnaire method was applied. However, having inadequate responses to the questionnaires, turns the study's structure out to be a descriptive study.