İnternet ortamında sipariş alma ve satış işlemlerinin muhasebe bilgi sistemine etkisi ve bir uygulama
Effect of order taking and sales transactions on accounting information systems in an internet environment and an application
- Tez No: 101523
- Danışmanlar: PROF.DR. FEVZİ SÜRMELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU İNTERNET ORTAMINDA SİPARİŞ ALMA VE SATIŞ İŞLEMLERİNİN MUHASEBE BİLGİ SİSTEMİNE ETKİSİ VE BİR UYGULAMA Arman Aziz KARAGÜL İşletme (Muhasebe/Finansman) Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 2001 Danışman: Prof. Dr. Fevzi SÜRMELİ Çalışma, internette faaliyet gösteren işletmelerin, muhasebe bilgi sistemlerinin incelenmesi üzerinedir. Bu konunun seçilmesindeki amaç, elektronik ticaretin bir bölümünü oluşturan internet ticaretinin gün geçtikçe yaygmlaşması ve toplam ticaret içindeki payının artmasıdır. İnternette faaliyet gösteren işletmelerin sipariş alma ve satış işlemleri, diğer işletmelere göre farklılık göstermektedir. Bu da, muhasebe bilgi sisteminde değişikliklere yol açmaktadır. Çalışmada, internette faaliyet gösteren işletmeler ile internette faaliyet göstermeyen işletmelerin sipariş alma ve satış sistemleri incelenmiş ve internette faaliyet gösteren bir işletmeye ilişkin uygulama ele alınmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde, bilgi çağının gelişimi, elektronik ticaret kavramı ve türleri, elektronik ticaretin muhasebeye etkisi hakkında bilgiler verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde internette faaliyet gösteren işletmelere ilişkin sipariş alma ve satış işlemleriyle, internette faaliyet göstermeyen işletmelere ilişkin sipariş alma ve satış işlemleri gösterilmiştir. Üçüncü bölümde internette faaliyet gösteren bir işletmeye ilişkin uygulamaya yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT EFFECT OF ORDER TAKING TRANSACTIONS AND SALES TRANSACTIONS TO ACCOUNTING INFORMATION SYSTEM IN AN INTERNET ENVmONMENT AND AN APPLICATION Arman Aziz KARAGÜL Department of Business Administration Anadolu University, The Institute of Social Sciences, September 2001 Adviser: Prof.Dr. Fevzi SÜRMELİ This study is about examining the accounting information systems of the businesses which take place on the internet. The aim of choosing this subject is the spreading of internet commerce of which is a part of electronic commerce and increasing ratio in the world wide trade. Order taking and sales systems of the businesses taking place on the internet commerce have differences in contrast to other businesses. This, makes differences on the accounting information system In this study, order taking and sales systems of the businesses both taking place on the internet and not was examined and an application about a business taking place on internet commerce was givea In the first chapter of the study, information about the development of information age, the concept of e-commerce and e-commerce types and the effect of e-commerce on accounting was givea In the second chapter of the study, order taking and sales systems of the businesses both taking place on the internet and not was shown. In the third chapter and an application about a business taking place on internet commerce was givea