Liderlik kavramı üzerine sağlık alanındaki bilimsel yayınlar: Bilim haritalama analizi
Scientific publications on the concept of leadership in the healthcare field: Science mapping analysis
  1. Tez No: 1015236
  2. Yazar: RAVAN MURADZADE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Sağlık kurumlarının yapısal karmaşıklığı ve dinamik çevresel koşulları, örgütsel sürdürülebilirlik ile hizmet kalitesinin korunmasında stratejik liderlik yaklaşımlarını zorunlu bir ihtiyaç haline getirmiştir. Bu çalışma, sağlık alanındaki liderlik olgusunu odağına alan bilimsel üretimi bütüncül bir perspektifle analiz etmeyi ve alanın entelektüel yapısını bilim haritalama yöntemiyle değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu çerçevede araştırma kapsamında, Web of Science (WoS) veri tabanı üzerinden erişilen ve sağlıkta liderlik konusunu ele alan“4.279”adet bilimsel yayın bibliyometrik analiz teknikleriyle incelenmiştir. Elde edilen veriler R temelli bir yazılım olan Bibliometrix yazılımı aracılığıyla görselleştirilerek yayınların zamansal gelişimi, en üretken yazarlar, kurumlar ve ülkeler arası iş birliği ağları ile anahtar kelime kümelenmeleri analiz edilmiştir. Bulgular, sağlıkta liderlik literatürünün özellikle son on yıllık dönemde ivme kazandığını ve Amerika Birleşik Devletleri ile Birleşik Krallık merkezli çalışmaların küresel ölçekte baskın bir karakter sergilediğini ortaya koymaktadır. Bilim haritalama analizi sonucunda“hemşire liderliği”,“klinik liderlik”,“hasta güvenliği”,“iş tatmini”ve“dönüşümcü liderlik”kavramlarının literatürün merkez çekirdeğini oluşturduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, tarihsel süreçte liderlik stilleri ve eğitim modellerine odaklanan çalışmaların, güncel literatürde dijital dönüşüm ve kanıta dayalı yönetim stratejilerine evrildiği gözlemlenmiştir. Bu tez çalışması, sağlık yöneticileri ve araştırmacılar için mevcut literatürdeki boşlukları ortaya koymaya ve gelecekteki çalışma alanlarına projeksiyon tutan stratejik bir kaynak niteliğindedir. Çalışma sonucunda elde edilen veriler, liderlik alanının gelişimininin hem klinik çıktılar hem de kurumsal performans üzerindeki belirleyici rolünü bilimsel bir temel üzerine konumlandırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The structural complexity and dynamic environmental conditions of healthcare institutions have made strategic leadership approaches a mandatory requirement for maintaining organizational sustainability and service quality. This study aims to analyze the scientific production focusing on the phenomenon of leadership in the healthcare field from a holistic perspective and to evaluate the intellectual structure of the field through the science mapping method. In this framework, 4,279 scientific publications on leadership in healthcare, accessed via the Web of Science (WoS) database, were examined using bibliometric analysis techniques. The obtained data were visualized through the R-based Bibliometrix software to analyze the temporal evolution of publications, the most productive authors, institutional and international collaboration networks, and keyword clusters. The findings reveal that the literature on healthcare leadership has gained significant momentum, particularly in the last decade, with studies based in the United States and the United Kingdom exhibiting a dominant global character. As a result of the science mapping analysis, it was determined that the concepts of“nursing leadership,”“clinical leadership,”“patient safety,”“job satisfaction,”and“transformational leadership”form the central core of the literature. Furthermore, it was observed that studies focusing on leadership styles and educational models in the historical process have evolved towards digital transformation and evidence-based management strategies in contemporary literature. This thesis serves as a strategic resource for healthcare managers and researchers, uncovering gaps in the existing literature and providing a projection for future research areas. The data obtained from the study position the development of the leadership field on a scientific foundation, highlighting its decisive role in both clinical outcomes and institutional performance.