Ağız sağlığı alanındaki bilimsel yayınların bibliyometrik analizi
Bibliometric analysis of scientific publications in the field of oral health
  1. Tez No: 1015235
  2. Yazar: NIGAR KHUBYAROVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Ağız sağlığı, yalnızca dişlerin durumu ile sınırlı olmayan, sistemik sağlıkla doğrudan ilişkili çok boyutlu bir alan olarak değerlendirilmektedir. Ağız ekosistemi, zengin mikrobiyal yapısı sayesinde hem koruyucu bir bariyer hem de olası hastalıklar için erken uyarı mekanizması olarak fonksiyon arz etmektedir. Ağız hijyeninin yetersizliği, mikrobiyal dengenin bozulmasına neden olarak diş çürükleri ve periodontal hastalıkların gelişimine yol açmaktadır. Bu durum ise bakteriyel unsurların ve inflamatuar yanıtın dolaşım sistemine katılmasıyla kardiyovasküler hastalıklar, diyabet ve solunum yolu enfeksiyonları gibi sistemik sorunlarla ilişkilendirilmektedir. Ayrıca ağız sağlığı, bireyin yaşam kalitesini, sosyal ilişkilerini ve psikolojik durumunu etkileyen önemli bir faktör olarak ön plana çıkmaktadır. Bu çalışma, ağız sağlığı üzerine bilimsel üretimin gelişimini bibliyometrik yöntemlerle incelemek suretiyle alanın dönüşümünü ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bulgular, 1980'li yıllarda sınırlı klinik odaklarla başlayan araştırmaların zamanla multidisipliner bir yapıya evrildiğini göstermektedir. Günümüzde ağız sağlığı literatürü, diş hekimliğinin ötesine geçmekte olup halk sağlığı, geriatri, pediatri ve genel tıp alanlarıyla bütünleşmiş durumdadır. Analizler, özellikle 2000'li yıllardan sonra yaşam kalitesi ve küresel sağlık politikaları gibi kavramların ön plana çıktığını ortaya koymaktadır. Bu süreçte Amerika Birleşik Devletleri'nin uluslararası iş birliği ağlarının merkezinde yer aldığı, yüksek atıf alan çalışmalar ve çok merkezli araştırmalar aracılığıyla literatürün yönünü belirleyen önemli bir aktör olduğu görülmektedir. Ayrıca literatürün büyüme eğrisi, alanın niceliksel artıştan çok niteliksel derinleşme sürecine girdiğini göstermektedir. Bu çerçevede çekirdek dergiler, etkili yazarlar ve uluslararası iş birliği ağları bu gelişimi desteklemektedir. Genel olarak, ağız sağlığı araştırmaları giderek daha xvi bütüncül, hasta odaklı ve disiplinler arası bir yapıya dönüşmektedir. Gelecekte dijital sağlık uygulamaları, yaşlanan nüfus ve küresel iş birlikleri doğrultusunda alanın daha da gelişmesi beklenmektedir. Bu dönüşüm, ağız sağlığının genel sağlık politikaları içerisindeki stratejik önemini artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Oral health is considered a multidimensional field directly related to systemic health and is not limited solely to the condition of teeth. The oral ecosystem, with its rich microbial structure, functions both as a protective barrier and as an early warning mechanism for potential diseases. Inadequate oral hygiene leads to a disruption of microbial balance, resulting in the development of dental caries and periodontal diseases. This, in turn, is associated with systemic conditions such as cardiovascular diseases, diabetes, and respiratory infections, as bacterial components and inflammatory responses enter the circulatory system. Furthermore, oral health is a significant factor affecting an individual's quality of life, social relationships, and psychological well-being. This study aims to reveal the transformation of the field by examining the development of scientific output on oral health using bibliometric methods. The findings show that research, which began with a limited clinical focus in the 1980s, has evolved into a multidisciplinary structure over time. Today, oral health literature extends beyond dentistry and is integrated with public health, geriatrics, pediatrics, and general medicine. Analyses indicate that concepts such as quality of life and global health policies have come to the forefront, especially since the 2000s. In this process, the United States is identified as a key actor shaping the direction of the literature through its central role in international collaboration networks, highly cited studies, and multi-center research. Furthermore, the growth curve of the literature suggests that the field xviii is undergoing a process of qualitative deepening rather than quantitative expansion. In this context, core journals, influential authors, and international collaboration networks support this development. Overall, oral health research is becoming increasingly holistic, patient-centered, and interdisciplinary. In the future, the field is expected to develop further in line with digital health applications, an aging population, and global collaborations. This transformation increases the strategic importance of oral health within general health policies.