Ev ve okul temelli öz-düzenleme ve matematik bütünleşik müdahale programının 5-6 yaş çocuklarının davranışsal öz-düzenleme, erken matematik becerileri ve ilişkisel süreçler üzerine etkisinin incelenmesi
Examining the effects of the home- and school-based self-regulation and mathematics integrated intervention program on behavioral self-regulation, early mathematics skills, and relational processes of 5–6-year-old children
- Tez No: 1015267
- Danışmanlar: PROF. DR. ASİYE İVRENDİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın iki temel amacı bulunmaktadır. Birincisi,“Ev ve Okul Temelli Öz-Düzenleme ve Matematik Bütünleşik Müdahale Programının”(EOT-ÖDMBP) 5-6 yaş grubu çocukların davranışsal öz-düzenleme ve erken matematik becerileri üzerindeki etkisini; ayrıca ebeveyn–çocuk ve öğretmen–çocuk ilişkileri ile ebeveynlerin matematik inançları ve matematik etkinliklerine katılımı üzerindeki etkilerini incelemektir. İkincisi ise müdahale programına ilişkin ebeveyn ve öğretmen görüşlerini belirlemektir. Karma araştırma yöntemlerinden iç içe desenle yürütülen bu araştırmanın nicel boyutu, eşitlenmemiş kontrol gruplu yarı deneysel desenle, nitel boyutu ise durum çalışması deseniyle yürütülmüştür. Çalışma grubu, Denizli ilindeki Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı bağımsız anaokullarına devam eden ve düşük sosyoekonomik düzeyde bulunan beş ile altı yaş grubu 75 çocuk, ebeveynleri (n=74) ve öğretmenlerinden (n=8) oluşmaktadır. Bu araştırmada, iki deney ve bir kontrol grubu yer almıştır. Birinci müdahale grubunda, müdahale okul ortamında öğretmenler tarafından (EOT-ÖDMBP öğretmen – 31 çocuk), ikincisinde, ev ortamında ebeveynler tarafından uygulanmıştır (EOT-ÖDMBP ebeveyn – 20 çocuk). Ayrıca, herhangi bir müdahalenin uygulanmadığı bir kontrol grubu (n=24 çocuk) bulunmaktadır. Uygulama öncesinde öğretmenlere ve ebeveynlere, araştırmacı tarafından koçluk desteğiyle müdahale programının nasıl uygulanacağına dair eğitim verilmiştir. Müdahale programı (24 oturum) hem ev hem de okul ortamında sekiz hafta boyunca, haftada üç gün uygulanmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda ön test–son test ölçümleri Revize Edilmiş Baş-Ayak Parmakları-Dizler-Omuzlar değerlendirme aracı, Erken Matematik Yeteneği Testi-3, Öğrenci-Öğretmen İlişki Ölçeği-Kısa Formu, Çocuk Anababa İlişki Ölçeği, Erken Matematik Ölçeği - Matematik Etkinlikleri ve Matematik İnançları Bölümleri - kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Son test ölçümünden sonra, Revize Edilmiş Baş-Ayak Parmakları-Dizler-Omuzlar değerlendirme aracı ve Erken Matematik Yeteneği Testi-3 kullanılarak izleme testi yapılmıştır. Nitel veriler, birinci müdahale grubunda (EOT-ÖDMBP öğretmen) yarı yapılandırılmış görüşmelerle ve ikinci müdahale grubunda ise (EOT-ÖDMBP ebeveyn) odak grup görüşmeleri aracılığıyla toplanmıştır. Nicel veriler, bağımlı örneklemler için t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve bağımsız örneklemler için t testi kullanılarak SPSS 29 paket programı aracılığıyla analiz edilirken, nitel veriler içerik analizi yoluyla analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular, EOT-ÖDMBP öğretmen grubunda bulunan çocukların erken matematik becerileri son test puanlarının kontrol grubundaki çocuklara göre, davranışsal öz düzenleme puanlarının ise hem EOT-ÖDMBP ebeveyn grubundaki hem de kontrol grubundaki çocuklara göre anlamlı düzeyde daha yüksek olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca bulgular, EOT-ÖDMBP öğretmen grubunda öğretmen-çocuk ilişkisinde ve bu gruptaki ebeveynlerin ev ortamında erken matematik etkinliklerine katılımında artış olduğunu göstermektedir. Araştırmanın nitel bulguları, müdahale gruplarındaki öğretmenlerin ve ebeveynlerin müdahale programı, programın çocuklara ve kendilerine katkıları ve programın sürdürülebilirliği ile ilgili olumlu görüş belirttiklerini ortaya koymaktadır. Öğretmen ve ebeveyn görüşleri, programın çocukların gelişim ve öğrenmesi (örneğin, öz-düzenleme ve erken matematik becerileri) ile çeşitli becerilerine (örneğin, yürütücü işlevler, özgüven ve sorumluluk alma), mesleki gelişime ve olumlu ebeveyn-çocuk ilişkisine katkı sağladığı yönündedir. Bunun yanı sıra, öğretmenler ve ebeveynler uygulama sürecinde kullandıkları kolaylaştırıcı stratejileri ve yaşadıkları güçlükleri bildirmişlerdir. Nitel bulgular, ev ve okul ortamında kullanılan kolaylaştırıcıların ve yaşanan güçlüklerin birbirinden farklı olduğuna işaret etmektedir. Araştırma kapsamında ulaşılan sonuçlar, ev ve okul ortamı bağlamında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research has two main objectives. First, to examine the effects of the“Home and School-Based Self-Regulation and Mathematics Integrated Intervention Program”(HSB-SRMIP) on the behavioral self-regulation and early mathematics skills of 5-6-year-old children, as well as on parent-child and teacher-child relationships, and on parents' beliefs about mathematics and their participation in math activities. Second, to determine the opinions of parents and teachers regarding the intervention program. The quantitative dimension of this study, conducted with a nested design among mixed research methods, was carried out using a quasi-experimental design with a nonequivalent control group, while the qualitative dimension was conducted using a case study design. The study group consists of 75 children aged five to six from low socioeconomic backgrounds attending independent public kindergartens affiliated with the Ministry of National Education in Denizli province, along with their parents (n=74) and teachers (n=8). This study included two experimental groups and one control group. In the first experimental group, the intervention was implemented by teachers in a school setting (HSB-SRMIP teacher—31 children), while in the second, it was administered by parents at home (HSB-SRMIP parent—20 children). There was also a control group (n=24 children) that received no intervention. Prior to the implementation, training was provided to teachers and parents by the researcher, with coaching support, on how to implement the intervention program. The intervention program (24 sessions) was implemented three days a week for eight weeks, both at home and at school. In the quantitative dimension of the study, pre-test and post-test measurements were performed using the Revised Head-Toe-Knees-Shoulders assessment tool, Test of Early Mathematics Ability-3, Student-Teacher Relationship Scale—Short Form, Child Parent Relationship Scale, and Early Math Questionnaire - Math Activities and Math Beliefs Sections. Four weeks after the post-test measurement, a follow-up test was conducted using the Revised Head-Toes-Knees-Shoulders assessment tool and the Test of Early Mathematics Ability-3. Qualitative data were collected through semi-structured interviews with teachers in the first experimental group (HSB-SRMIP teacher) and focus group interviews with parents in the second experimental group (HSB-SRMIP parent). Quantitative data were analyzed using the SPSS 29 software package with the paired-samples t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), and independent samples t-test, while qualitative data were analyzed through content analysis. The findings of the study revealed that children in the HSB-SRMIP teacher group had significantly higher post-test scores on early mathematics skills compared to children in the control group, and their behavioral self-regulation scores were significantly higher than those in both the HSB-SRMIP parent group and the control group. Furthermore, the findings indicate an increase in teacher-child relationships and parental involvement in early mathematics activities at home within the HSB-SRMIP teacher group. The qualitative findings of the study reveal that teachers and parents in the intervention groups expressed positive views regarding the intervention program, its contributions to the children and themselves, and its sustainability. Teacher and parent opinions indicate that the program contributes to children's development and learning (e.g., self-regulation and early math skills), various skills (e.g., executive functions, self-confidence, and taking responsibility), professional development, and positive parent-child relationships. Teachers and parents also reported on the facilitating strategies they used and the difficulties they encountered during the implementation process. Qualitative findings suggest that the facilitators used and the difficulties encountered differ in home and school settings. The results obtained within the scope of the research are discussed in the context of home and school environments.