Çoğulculuk ve dayanışmacılık bağlamında Avrupa Birliği'nin küresel iklim yönetişimindeki rolü
European Union's role in global climate governance within the context of pluralism and solidarism
  1. Tez No: 1015266
  2. Yazar: ÖZLEM ÖZAN GÖKÇEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NAİL ALKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
İklim değişikliği, çevresel bir sorundan öte, adalet, sorumluluk ve uluslararası toplumun geleceği hakkındaki endişeleri gündeme getiren normatif bir meydan okumaya dönüşmeye başlamıştır. Etkilerinin canlıların yaşamlarını zorlaştırdığı günümüzde, iklim değişikliği uluslararası ilişkilerin siyasi, ekonomik ve normatif temellerini şekillendiren sorunlardan biri haline gelmiştir. Bu sorun, devletler arasındaki ilişkilerin temelini oluşturan egemenlik, adalet, iç işlerine müdahale etmeme, işbirliği ve sorumluluk gibi kavramlara meydan okuyarak, uluslararası sistemin sorunları çözme kapasitesinin sınırlarını zorlamıştır. Bu zorluklar karşısında, Avrupa Birliği (AB), uluslararası sistemdeki diğer aktörlerin davranışlarını şekillendirmeyi amaçlayan, iddialı bir iklim politikası geliştirmiştir. Bu bilgiler ışığında geliştirilen bu tez, AB'nin küresel iklim yönetişiminde normatif bir güç olarak üstlendiği rolü, İngiliz Okulu çerçevesinde incelerken, uluslararası toplumdaki çoğulculuk ve dayanışmacılık arasındaki etkileşime odaklanmaktadır. Böylece, AB'nin normatif hedeflerinin uluslararası toplumunun dayanışmasını ne ölçüde kolaylaştırdığının veya çoğulcu gerçeklikler tarafından ne ölçüde kısıtlandığının değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Bulgular, normatif güç, uluslararası toplum ve iklim politikaları üzerine teorik tartışmalara katkıda bulunarak, kolektif eylemi teşvik etmede AB'nin iklim liderliğinin potansiyelini ve sınırlarını vurgulamaktadır. Ayrıca ulaşılan bulgular, AB'nin uluslararası toplumda çok taraflılık, iklim adaleti ve kolektif sorumluluk gibi normları teşvik ederek, normatif güç olarak hareket ettiğini göstermektedir. Ancak, AB'nin liderliğinin değişkenlik gösterdiği ve dayanışmacı hedefleri ile devlet egemenliği, jeopolitik dinamikler ve farklılaşmış sorumluluklar gibi çoğulcu kısıtlamalar arasındaki gerilimler tarafından şekillendiği görülmektedir. Dolayısıyla, tezde AB'nin iddialı iklim hedefleri ve normatif taahhütleri ile uluslararası politikanın çoğulcu gerçekleri arasında denge kurmaya çalışan, pragmatik dayanışmacı politikalar izlediği sonucuna varılmaktadır. Böylelikle, küresel iklim yönetişiminde normların ve kurumların rolünün anlaşılmasına katkıda bulunulmakta ve İngiliz Okulu'nun iklim değişikliği politikalarına uygulanmasına dair bakış açıları sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Climate change has begun to evolve into a normative challenge that goes beyond an environmental issue, raising concerns about justice, responsibility, and the future of the international community. In an era where its impacts are making life increasingly difficult for living beings, climate change has become one of the issues shaping the political, economic, and normative foundations of international relations. By challenging concepts such as sovereignty, justice, non-interference in internal affairs, cooperation, and responsibility, which form the basis of relations between states, this issue has pushed the limits of the international system's capacity to resolve problems. In the face of these challenges, the European Union (EU) has developed an ambitious climate policy aimed at shaping the behavior of other actors in the international system. Built upon this context, this thesis examines the role the EU has assumed as a normative power in global climate governance within the framework of the English School, while focusing on the interaction between pluralism and solidarism within the international community. Thus, the aim is to assess the extent to which the EU's normative objectives facilitate solidarism within the international community or are constrained by pluralistic realities. The findings contribute to theoretical debates on normative power, the international community, and climate policies, highlighting the potential and limitations of the EU's climate leadership in promoting collective action. In addition these findings demonstrate that the EU acts as a normative power by promoting norms such as multilateralism, climate justice, and collective responsibility within the international community. However, it is observed that the EU's leadership is variable and shaped by tensions between its solidarism oriented goals and pluralistic constraints such as state sovereignty, geopolitical dynamics, and differentiated responsibilities. Consequently, the thesis concludes that the EU follows a pragmatic approach to solidarism, striving to strike a balance between its ambitious climate goals and normative commitments and the pluralistic realities of international politics. In doing so, it contributes to understanding the role of norms and institutions in global climate governance and offers perspectives on the application of the English School to climate change policies.