Hazan Dergisi'nin sistematik tahlili
Systematic analysis of Hazan magazine
  1. Tez No: 1015268
  2. Yazar: HİKMET DURSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ TAŞTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Dergiler, oluşum ve içerik yönüyle Türk edebiyatına önemli katkılar sunmuşlardır. Birçok fikrî oluşum, dergiler ekseninde gelişmiş, kimi yazar ve şair ilk eserlerini dergilerle yayınlama imkânı bulmuştur. Yayınlandıkları toplumun edebi, kültürel, sanatsal, siyasi, ekonomik vb. birçok yönden gelişmesinde ve ilerlemesinde etkili olmuşlardır. Bu çalışmada, Van'da 1996-1998 ve 2002-2004 yılları arasında toplam 48 sayı olarak yayınlanmış Hazan dergisi, sistematik tahlil yöntemiyle incelenmeye çalışılmıştır. Derginin içeriğinde yer alan bütün eserler tür ayrımı yapılarak sınıflandırılmış; deneme, eleştiri, inceleme, öykü, gezi yazısı, günlük, mektup, şiir, röportaj, portre, anı gibi türler içerik ve özellik açısından incelenmiştir. İnceleme sonucunda elde edilen verilerle, Hazan'ın edebi kimliğinin daha çok düz yazı türleri tarafından oluştuğu tespiti yapılmıştır. Şiir ise dergide ikinci ağırlık türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Tür sayısı olarak neredeyse düz yazılara yakın orandadır. Çalışma dört ana bölümden meydana gelmiştir. Birinci bölümde 1980 sonrasındaki dergicilik faaliyetlerine genel hatlarıyla değinilerek, ikinci başlıkla Hazan öncesi sürecin anlaşılması ve doğru konumlandırılması adına Van'ın dergicilik hayatına genel çerçeveden bakılarak Hazan'a ve neden incelenme ihtiyacı duyulduğuna değinilmiştir. İkinci bölümde ise Hazan'ın tarihçe, amaç ve içerik, yazar-şair kadrosu ve mizanpaj özelliklerinin tespiti yapılmıştır. Kapsamlı ve önemli olan üçüncü bölümde ise derginin 48 sayısını oluşturan tüm içeriğin kronolojik ve soy isim dizini oluşturulmuştur. Dördüncü ve son bölümde ise dergi içeriğini oluşturan deneme, öykü, eleştiri gibi bütün yazı türleri analiz edilmiş, türüne göre tasnifleri yapılmış ve metinlerin tema, konu, anlatım yöntemleri, dil vb. özellikleri ortaya çıkarılmıştır. Taşrada yayınlanması vesilesiyle bir yerel dergi olma özelliği taşıyan Hazan, önemli bir süre Van ve çevresinde edebi ve kültürel sürekliliği sağlamayı başarmıştır denilebilir. Bu çalışmada, içerik zenginliği ve yayın iradesi yönüyle 1980 sonrası yerel edebiyat dergileri içerisinde kendine özgün bir yer edinen Hazan vesilesiyle, bir nebzede olsa Türk edebiyat çalışmalarına katkı sağlamak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Magazines have made significant contributions to Turkish literature in terms of both their formation and content orientation. Many intellectual movements developed around magazines, and some writers and poets found the opportunity to publish their first works through them. They have been influential in the literary, cultural, artistic, political, economic, and many other aspects of the development and progress of the societies in which they were published. In this study, Hazan magazine, published in Van between 1996–1998 and 2002–2004 for a total of 48 issues, was examined through the systematic analysis method. All works included in the magazine's content were classified according to genre distinctions; genres such as essays, criticism, reviews, short stories, travel writing, diaries, letters, poetry, interviews, portraits, and memoirs were analyzed in terms of content and characteristics. Based on the data obtained from the analysis, it was determined that Hazan's literary identity was shaped primarily by prose genres. Poetry appears as the second dominant genre in the magazine. In terms of the number of genres, it is almost on par with prose writings. The study consists of four main sections. In the first section, magazine publishing activities after 1980 are discussed in general terms, and under the second heading, Van's magazine publishing life is examined from a broad perspective in order to understand and properly position the period before Hazan, as well as to explain Hazan itself and why there was a need to study it. In the second section, the magazine's history, purpose and content, its staff of writers and poets, and its layout features are identified. In the comprehensive and important third section, a chronological and surname index of all the content constituting the magazine's 48 issues was created. In the fourth and final section, all literary genres forming the magazine's content, such as essays, stories, and criticism, were analyzed, classified according to genre, and the themes, subjects, narrative methods, language, and similar features of the texts were revealed. As a local magazine published in the provinces, Hazan can be said to have succeeded in maintaining literary and cultural continuity in Van and its surroundings for a considerable period. Through Hazan, which secured a distinctive place among local literary magazines after 1980 in terms of both its richness of content and publishing determination, this study aims to contribute, even if only to a small extent, to studies in Turkish literature.