Sağlık hizmetleri finansmanı ülke örnekleri ve çözüm önerileri
Health service: Finance, country examples and solution purposes
  1. Tez No: 101527
  2. Yazar: HAYRİYE IŞIK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TAYFUN MOĞOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU SAĞLIK HİZMETLERİ; FİNANSMANI, ÜLKE ÖRNEKLERİ VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ Hayriye IŞIK Maliye Teorisi Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Temmuz 2001 Danışman:Yard.Doç.Dr. Tayfun MOĞOL Sağlık kavramı gündelik hayatımızda oldukça önemli bir kavramdır. Bütün bireyler ve toplumların amacı daha iyi sağlık koşullarına sahip olmaktır. Bu amaçla sağlık sektörüne ayrılan kaynakların artırılması gerekmektedir. Günümüzde sağlık hizmetlerinin maliyetleri çeşitli şekillerde karşılanmaktadır. Gelir düzeyinin düşük olması ve sağlık hizmetinin taşıdığı dışsallık ve kamusallık özellikleri bu alana kamu kesimince finansman desteği sağlanmasını zorunlu kılmaktadır. Ülkemizde sağlık hizmetlerine ayrılan kaynaklar gelişmiş ülkelere göre ele alındığında oldukça düşük kalmaktadır. Dolayısıyla bu durum sağlıkla ilgili temel göstergelere de yansımaktadır. Seçilmiş bazı ülkelerin sağlık hizmetlerini finanse etme yöntemleri, kamu gelirleriyle finansman, sigorta primleriyle finansman ve kullanıcı ödentileri şeklinde karma bir yapıdan oluşmaktadır. Türkiye'de de benzer bir yapı söz konusudur. Gelişmekte olan ülkelerin önemli bir bölümünde olduğu gibi, ülkemizde de sağlık hizmetleri finansmanı açısından çeşitli sorunlar söz konusudur. Örneğin, primlerin toplanamaması, gelir düzeyinin düşüklüğü, sosyal güvenlik kurumlarına yapılan transferler bu sorunlardan bazılarıdır. Sağlık hizmetlerinin finanse edilmesinde yeni yöntem arayışları yanında bu alana devlet bütçesinden ayrılan kaynakların artırılması kaçınılmaz görünmektedir. Buna rağmen, özellikle gelişmekte olan ülkeler açısından kaynakların artırılmasının da çeşitli zorluklan olduğu unutulmamalıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The concept of“health”is a very important concept in our life. The aim of the individuals and the societies is to provide better health standards. Hence the resources allocated to the health sector should be increased. Today the cost of health services are being met in various forms. Due to the lower income levels and the externality and the public features of the health services, the contribution and the financial aids to this sector should be ensured. The resources allocated to health services in our country is relatively low compared to the developed country profiles. Thus this situation is reflected in the main health indicators. The financing methods of the health services in some chosen countries is a mixed structure combining with financing with public incomes, insurance premiums and user payments. As it is the case in most of the developed countries, there are some problems in financing health services in Turkey. The uncollected premiums, the lower income levels, transfers to the social security system are some examples of the issue. In this case, there should be some creative method seeking attempts to be made in financing health services. The resources allocated from the state budget should be increased. However, it should not be forgetten that this is a matter of a resource capacity for especially developing countries.