Kalkınmada beşeri sermaye faktörü
The Role of human capital in development
  1. Tez No: 101528
  2. Yazar: ERCAN IŞIK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HASAN İSLATİNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU KALKINMADA BEŞERİ SERMAYE FAKTÖRÜ Ercan IŞIK İktisat Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül-2001 Danışman: Yrd.Doç. Dr.Hasan İSLATİNCE Bu çalışmayı temellendiren ana sorun şu olmuştur. Kalkınma tek boyutlu matematiksel modellerle açıklanabilecek, oluşturulabilecek teknik bir konu değildir. Siyasal, toplumsal etmenler, genel olarak insan faktörü gözardı edilerek kalkınma olayı açıklanamaz, gerçekleştirilemez. Bu bağlamda çalışma kalkınmanın incelenmesi ve açıklanması değil, kalkınmanın gerçekleştirilmesine yöneliktir. Bu nedenle çoğu konuya kalkınmanın gerçekleştirilmesinde bir araç olarak bakılmıştır. Çalışma, özetle beşeri sermayenin kurumsal olarak incelenmesi, Türkiye'deki durumu ve Türkiye'de beşeri sermayeyi harekete geçirerek, kalkınma olgusunun gerçekleştirilmesini, kapsamaktadır. Konunun kapsamını aşacağından türkiye kalkınma tarihine girilmemiş, kalkınma olayı güncel bir kesit içinde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE ROLE OF HUMAN CAPITAL IN DEVELOPMENT Ercan IŞIK Anadolu University, Department of Social Sciences, September, 2001 Advisor: Yrd.Doç.Dr.Hasan İSLATİNCE The main point that shapes this study is that development is not a technical concept that can only be explained by one-dimensional mathematical models. Development can't be explained and obtained without realizing political and social factors, generally human factor. This study is not directly related to observing and explaining development, but providing development. For this reason most of the subjects are observed as a tool in providing development. To summarize, this study contains the explanation of human capital in a institutional system, the situation of human capital in Turkey and mobilizing human capital to provide development. Because it would be too much for the limits of this study, the history of development process is studied in a current way.