1980 sonrası dönemde Türkiye'de sağlık hizmetlerinin yeniden yapılandırılması ve finansmanı sorunu
The problem of the restructring and financing of health services in Turkey in the past-1980
- Tez No: 99713
- Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ DEVRİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Günümüzde gelişen ve değişen devlet anlayışına uygun olarak sağlık hizmetlerine olan talepte giderek artmaktadır. Sağlık hizmetlerinin yaygınlığının ve yoğunluğunun artması sağlık hizmetlerinin yeniden yapılandırılması ve yeni finansman yöntemlerinin aranmasına yol açmıştır. Bu arayış hem gelişmiş ülkeler hem de gelişmekte olan ülkeler için geçerlidir. Bu arayışın temelinde hiç şüphe yok ki kaynak kullanımında maksimum verimlilik arayışları gelmektedir. Kaynak kıtlığı problemini hemen ortadan kaldırmak mümkün olmadığına göre kaynakların verimli kullanılması en önemli öncelik olmalıdır. Bu sebeplerle "1980 Sonrası Dönemde Türkiye 'de Sağlık Hizmetlerinin Yeniden Yapılandırılması ve Finansmanı Sorunu1'' konulu tezimizde sağlık hizmetleri gerek genel anlamda gerekse ülkemiz açısından incelenmeye çalışılmıştır. Üç bölümden oluşan tezimizin birinci bölümünde sağlık ve hastalık kavramı, sağlık hizmetlerinin tarihsel gelişimi, sağlık hizmetlerinin tanımı, türleri,sağlık hizmetlerinin genel özellikleri, sağlık hizmetlerinin arz ve talep özellikleri, kamu ekonomisi içerisinde Sağlık hizmetlerinin yeri ve önemi ve sağlık hizmetlerinin sunumunda bazı gelişmiş ülke örnekleri incelenmiştir. Bölümün sonunda ise sağlık kuruluşlarının hizmet sunumunda ki sorunlarına değinilmiştir. İkinci bölümde, Türkiye'de sağlık hizmetlerinin tarihsel gelişimi, sağlık hizmetlerinin temel unsurları, sağlık hizmetlerinin etkinlik göstergeleri, sağlık hizmetlerinin sunumunu gerçekleştiren kurumlar, sağlık hizmetlerinin yeniden yapılandırılması konulan incelenmeye çalışılmıştır. Tezimizin üçüncü bölümünde ise Türkiye'de sağlık hizmetlerinin finansman yöntemleri, sağlık hizmetlerinin finansmanında yaşanan sorunlar ve sağlık hizmetlerinin finansmanının yeniden yapılandırılması konulan incelenirken; genel sağlık sigortası modeli, sağlık kuruluşlanmn özerkleştirilmesi ve özelleştirilmesi konulan üzerinde ağırlıklı olarak durulmuştur. Tezimizin sonuç kısmında ise sağlık hizmetlerinin yeniden yapılandınlması ile ilgili olarak gerek mevzuat gerekse uygulama yönüyle radikal önlemlerin alınmasının gerekliliği ortaya konulmuştur. Bu bağlamda merkeziyetçi yapıdan kurtularak adem-i merkeziyetçi yapıya dönüş yönündeki çözüm önerileri ve alternatif yaklaşımlar ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In regard to state philosophy, recently charging and developing, demand for health services is gradually increasing. Increasing intensity and availability of health services have caused reorganisation of health services and the pursuit of new financing methods. This pursuit is valid for both developed and developing countries, it is certain that maximum productivity researches in source management constitutes the base of this pursuit. Due to the fact that it is impossible to eradicate source shortage problems, productive management of sources must be a priority. As a result of these factors, in our stady,“The problem of reconstruction and finance of health services in Turkey after 1980”, health services have been examined both in a world-wide and local perspective. In the first part of three, in the light of developed country examples concepts of health and illness, historical development of health services, supply and demand features of health services, health services place and impedance in public economy and service delivery of health institutions have been examined at the end of this section, problems in health service delivery have been brought out. In the second part, historical development of health services basic elements of health services, efficacy indicators of health services, institutions that accomplish delivery of health services and reorganisation of health services in Turkey have been examined. İn the third part while financing methads of health services, problems met in financing of health services and reorganisation of financing of health services have been analyzed, general health insurance model, autonomy and privatization of health institutions have been emphasized. In the result part of the study the laws and applications in regart to recenstruction of health services have been put forward, in this manner, solution proposals and alternative approaches about abandoning centralist structure and establishing a (local ) structure have been tried to set forth.