5. sınıf Türkçe ile Rusça ders kitaplarının PISA okuma yeterlikleri bakımından karşılaştırılması
A comparison of 5th grade Turkish and Russian textbooks in terms of PISA reading proficiency levels
- Tez No: 1015279
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BENZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye'de okutulan 5. sınıf Türkçe ders kitabı ile Rusya'da okutulan 5. sınıf Literatura/Edebiyat ders kitabını okuma süreci bağlamındaki yapısal ve içeriksel özellikler ile PISA okuma yeterlik düzeyleri açısından karşılaştırmalı olarak incelemektir. Bu doğrultuda kitapların okuma öncesi, okuma sırası ve okuma sonrası bölümleri değerlendirilmiştir. Araştırmada okuma metinlerinin nitelikleri, uzunlukları ve türleri; metinlerdeki kelime sayısı, kullanılan görseller, kelime öğretimi, sembol kullanımı ve temalar incelenmiştir. Ayrıca kitap sonu referans bölümleri, teknoloji kullanımı, yazar bölümleri ve dünya edebiyatından eserlere yer verme durumları karşılaştırılmıştır. İçerik bakımından ise metin sonu okuduğunu anlama soruları PISA bilişsel düzeylerine göre değerlendirilmiştir. Bu kapsamda soru düzeylerinin dağılımı yüzdelik olarak hesaplanmış ve metin okumasına gerek kalmadan cevaplanabilecek sorular analiz edilmiştir. Araştırma kapsamında her iki kitapta yer alan okuma metinlerinin sayısı, uzunluğu, türü, görsellerle desteklenme biçimi ve özellikle metin sonu soruların bilişsel düzeyleri tespit edilmiştir. Çalışma, nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi tekniğiyle gerçekleştirilmiştir. Bulgulara göre 5. sınıf Literatura/Edebiyat ders kitabında yer alan metinlerin sayıca daha fazla, içerik açısından daha çeşitli ve etkinlikler açısından üst düzey düşünme becerilerine daha fazla yöneldiği belirlenmiştir. Türkçe ders kitabında ise soru düzeylerinin büyük ölçüde bilgiye ulaşma ve hatırlama düzeyinde kaldığı tespit edilmiştir. Her iki ülkenin PISA sonuçlarıyla ders kitaplarındaki yapıların büyük oranda örtüştüğü ve öğrenci başarısında ders kitabı niteliğinin belirleyici rol oynadığı sonucuna varılmıştır. Bu bağlamda Türkçe ders kitaplarının üst düzey bilişsel becerileri destekleyecek biçimde yeniden yapılandırılması gerektiği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to comparatively examine the 5th grade Turkish textbook used in Türkiye and the 5th grade Literatura/Literature textbook used in Russia in terms of structural and content-related features within the context of the reading process and PISA reading proficiency levels. Accordingly, the pre-reading, while-reading and post-reading sections of the textbooks were evaluated. In the study, the qualities, lengths and types of the reading texts; the number of words in the texts, the visuals used, vocabulary teaching, symbol use and themes were examined. In addition, end-of-book reference sections, technology use, author sections and the inclusion of works from world literature were compared. In terms of content, the post-text reading comprehension questions were evaluated according to PISA cognitive levels. Within this scope, the distribution of question levels was calculated as percentages and questions that could be answered without reading the text were analyzed. Within the scope of the research, the number, length and type of the reading texts in both textbooks, the way these texts were supported with visuals, the variety of activities and especially the cognitive levels of the post-text questions were identified. The study was conducted using the document analysis technique, one of the qualitative research methods. According to the findings, it was determined that the texts in the 5th grade Literatura/Literature textbook were greater in number, more diverse in terms of content and more oriented toward higher-order thinking skills in terms of activities. In the Turkish textbook, however, it was found that the question levels largely remained at the level of accessing and recalling information. It was concluded that the PISA results of both countries largely corresponded with the structures of their textbooks and that textbook quality plays a determining role in student achievement. In this context, it is recommended that Turkish textbooks be restructured in a way that supports higher-order cognitive skills.