Gençlik ve spor il müdürlüğünde çalışan antrenör ve yöneticilerin kişilik özelliklerine stres kaynaklarının incelenmesi: Artvin ili örneği
Investigation of the personality characteristics and stress sources of coaches and managers working in the provincial directorate of youth and sports: The case of Artvin province
  1. Tez No: 1015298
  2. Yazar: EGEMEN ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE TOĞAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünde görev yapan antrenör ve yöneticilerin kişilik özelliklerine göre algıladıkları stres kaynaklarını incelemektir. Araştırma, Artvin ili Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünde görev yapan personel üzerinde yürütülmüştür. Çalışmada nicel araştırma yöntemi kullanılmış olup, veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu, örgütsel stres ölçeği ve Eysenck Kişilik Envanteri kullanılmıştır. Elde edilen veriler istatistiksel analiz yöntemleriyle değerlendirilmiştir. Araştırma bulgularına göre katılımcıların büyük bir kısmının erkek, bekar, 31–40 yaş aralığında, lisans mezunu ve memur statüsünde görev yaptığı belirlenmiştir. Çalışanların örgütsel stres düzeylerinin genel olarak orta düzeyde olduğu, en fazla stresin örgütsel yapı ve kişiler arası ilişkilerden kaynaklandığı, en az stresin ise işin yapısından kaynaklandığı tespit edilmiştir. Bireysel stres düzeylerinin örgütsel stres düzeylerine kıyasla daha yüksek olduğu görülmüştür. Kişilik özellikleri açısından değerlendirildiğinde, katılımcıların dışa dönüklük düzeylerinin yüksek, yalan alt boyutunun ise düşük olduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte nörotisizm ve psikotisizm alt boyutlarında da belirli düzeylerde puanlar elde edilmiştir. Bu bulgular, kurum bünyesinde farklı kişilik özelliklerine sahip bireylerin bir arada çalıştığını ve bu durumun stres algısı üzerinde etkili olabileceğini göstermektedir. Sonuç olarak, Gençlik ve Spor İl Müdürlüklerinde görev yapan çalışanların stres düzeylerinin, örgütsel faktörler ve kişilik özellikleriyle ilişkili olduğu belirlenmiştir. Bu doğrultuda, örgütsel yapının iyileştirilmesi, kişiler arası ilişkilerin güçlendirilmesi ve çalışanların kişilik özellikleri dikkate alınarak stres yönetimi uygulamalarının geliştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the sources of stress perceived by coaches and administrators working at the Provincial Directorate of Youth and Sports according to their personality traits. The research was conducted with personnel employed at the Artvin Provincial Directorate of Youth and Sports. A quantitative research method was employed, and data were collected using a personal information form, the organizational stress scale, and the Eysenck Personality Inventory. The obtained data were analyzed using appropriate statistical methods. According to the findings, the majority of the participants were male, single, aged between 31 and 40, held a bachelor's degree, and were employed in civil servant positions. It was determined that the organizational stress levels of the employees were generally at a moderate level. The highest levels of stress were found to stem from organizational structure and interpersonal relationships, whereas the lowest levels of stress were related to the nature of the job itself. Additionally, individual stress levels were found to be higher than organizational stress levels. In terms of personality traits, the results indicated that the participants had relatively high levels of extraversion and low scores on the lie scale. Moreover, moderate levels of neuroticism and psychoticism were observed. These findings suggest that individuals with diverse personality characteristics work together within the same organization, and that such diversity may have an impact on stress perception.