Bilişim sistemleri kullanılmak suretiyle işlenen nitelikli hırsızlık suçu kapsamında kripto varlıklar
Crypto assets within the scope of qualified theft crime committed using information systems
  1. Tez No: 1015308
  2. Yazar: TUNCAY GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE DUYSAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilişim Hukuku Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Türk Ceza Kanunu'nun 142/2-e maddesi kapsamında işlenen nitelikli hırsızlık suçunu inceleyen ve bu suç ile kripto varlıkların ilişkisini ortaya koymayı hedefleyen bir çalışmanın ürünüdür. Merkeziyetsizlik, anonim işlemlerin varlığı ve bu işlemlerin çok hızlı yapılması kriminal aktörlerin yeni yollar bularak suçların evrilmesine yol açmaktadır. Tez araştırmasında öncelikle, kripto para kavramına değinilmiş, bu yapının ana gövdesini oluşturan alt yapı izah edilmiştir. Kripto paraların kullanım alanları, teknolojideki yeri ele alınmıştır. Daha sonrasında ise bu teknolojik yollar vasıtasıyla işlenen nitelikli hırsızlık suçu, yapısı ve yöntemleri anlatılmış, bu yöntemlere karşı oluşturulan adli mekanizmalar incelenmiştir. Suça yönelik sosyal mühendislik işlemleri, SIM kartları klonlayarak suç işleme yöntemleri hukuki yönden ve teknik yönden incelenmiştir. Çalışmada normatif değerlendirme kullanılmıştır. Disiplinler arası açıklamalar vasıtasıyla suçun ve mücadele yollarının mevcut durumu kayıt altına alınmıştır. Son olarak bu suçla mücadele konusunda öneriler ile araştırma sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is the product of research examining the aggravated theft offense regulated under Article 142/2-e of the Turkish Penal Code and aims to reveal the relationship between this offense and crypto assets. Decentralization, the existence of anonymous transactions, and the rapid execution of such transactions have enabled criminal actors to discover new methods, thereby contributing to the evolution of criminal activities. The thesis first addresses the concept of cryptocurrency and explains the infrastructure constituting the main framework of this system. The areas of use of cryptocurrencies and their role in technology are also discussed. Subsequently, the study examines the aggravated theft offense committed through these technological means, focusing on its structure and methods, as well as the judicial mechanisms developed to combat such offenses. Methods such as social engineering operations directed toward criminal activity, and offenses committed through SIM card cloning are analyzed from both legal and technical perspectives. A normative evaluation method was employed throughout the study. Through interdisciplinary explanations, the current state of the offense and the methods used to combat it have been documented. Finally, the study concludes with recommendations regarding the prevention and prosecution of this type of crime.