Depresyon hastalarında çocukluk çağı travmalarının sosyal medyada benlik sunumu ve sosyal ağ kimlik yönetimi ile ilişkisi
The relationship between childhood trauma, self-presentation on social media, and social network identity management in patients with depression
- Tez No: 1015307
- Danışmanlar: DOÇ. MELİHA ZENGİN EROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Sultan Abdülhamid Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı depresyon tanısı alan hastalar ve sağlıklı kontrollerde çocukluk çağı travmalarının sosyal medya kullanımına benlik sunumu ve kimlik yönetimi açısından etkisinin incelenmesi ve bulguların karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışma, hasta grubu (n=101) ve kontrol grubu (n=100) olmak üzere toplam 201 katılımcı ile yürütülmüştür. Veri toplama araçları olarak Beck Depresyon Ölçeği, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği, Sosyal Medya Benlik Sunumu Ölçeği ve Sosyal Ağ Kimlik Yönetimi Ölçeği kullanılmıştır. İstatistiksel analizler SPSS programı ile gerçekleştirilmiş; grupların karşılaştırılmasında Mann-Whitney U ve ki-kare testleri, çok gruplu karşılaştırmalarda Kruskal-Wallis H testi, değişkenler arası ilişkilerde Spearman korelasyon analizi ve aracılık analizlerinde Hayes PROCESS makrosu kullanılmıştır. Bulgular: Hasta grubunun %74.3'ünde, kontrol grubunun %26'sında çocukluk çağı travması saptanmıştır (p<0.001). Travma öyküsü olan hastalarda depresyon şiddeti travma olmayanlara göre anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur (p=0.003). Sosyal medya kullanımında hasta grubu kontrol grubuna kıyasla daha fazla paylaşım (p=0.034), daha yüksek beğeni beklentisi (p=0.001) ve daha yoğun sosyal ağ kimlik yönetimi (p<0.001) göstermiştir. Sosyal medyadaki benlik sunumu çabası hasta grubunda daha yüksek olup (p<0.001), bu fark sahte benlik sunumundan kaynaklanmaktadır (p<0.001). Travmatize depresif hastalar, travması olmayan depresiflere göre sosyal medyada daha fazla benlik sunumu (p=0.017) ve sahte benlik (p<0.001) sergilemekte; bu grupta beğeni odaklı davranışlar anlamlı düzeyde artış göstermektedir (p=0.045). Sonuç: Çocukluk çağı travmaları depresyon hastalarında yüksek prevalansa sahiptir ve depresyon şiddetiyle ilişkilidir. Sosyal medyadaki sahte benlik sunumu, travma ile sosyal ağ kimlik yönetimi arasında aracı rol oynamaktadır. Travmatize depresif hastalar dijital ortamlarda kimlik yönetimi için daha fazla çaba sarf etmekte , daha fazla sahte benlik sunumu göstermekte ve beğeni odaklı davranışlar sergilemektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to examine the impact of childhood trauma on social media usage—specifically regarding self-presentation and identity management—among patients diagnosed with depression and healthy controls, and to compare these findings. Materials and Methods: This study was conducted with a total of 201 participants, comprising a patient group (n=101) and a control group (n=100). Data were collected using the Beck Depression Inventory, Childhood Trauma Questionnaire, Social Media Self-Presentation Scale, and Social Network Identity Management Scale. Statistical analyses were performed using SPSS software; Mann-Whitney U and chi-square tests were employed for group comparisons, Kruskal-Wallis H test for multiple-group comparisons, Spearman correlation analysis for examining relationships between variables, and the Hayes PROCESS macro for mediation analyses. Results: Childhood trauma was identified in 74.3% of the patient group versus 26% of the control group (p<0.001). Depression severity was significantly higher in patients with a trauma history compared to those without (p=0.003). Regarding social media use, the patient group exhibited significantly more sharing behavior (p=0.034), higher expectations of receiving likes (p=0.001), and more intensive social network identity management (p<0.001) than the control group. The patient group also demonstrated greater self-presentation efforts on social media (p<0.001), with this difference attributable to higher levels of false self-presentation (p<0.001). Among depressed patients, those with trauma histories displayed significantly more self-presentation (p=0.017) and false self-presentation (p<0.001) on social media compared to non-traumatized depressed patients; this subgroup also showed significantly increased like-seeking behaviors (p=0.045). Conclusion: Childhood trauma is highly prevalent among depressed patients and is associated with depression severity. False self-presentation on social media plays a mediating role between trauma and social network identity management. Traumatized depressed patients expend greater effort on identity management in digital environments, exhibit more false self-presentation, and demonstrate like-seeking behaviors.