Türkiye ekonomisinde 1980 sonrası bütçe açıkları
Budget deficits in Turkish economy after 1980
  1. Tez No: 101532
  2. Yazar: BARIŞ BÜLENT TANATAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BURHAN ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU TÜRKİYE EKONOMİSİNDE 1980 SONRASI BÜTÇE AÇIKLARI Barış Bülent TANATAY İktisat (İktisat Politikası ) Anabüim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Kasım 2001 Danışman: Prof. Dr. M. Burhan ERDEM Yüksek Lisans Tez Konusu olarak“Türkiye Ekonomisi'nde 1980 sonrası Bütçe Açıkları”isimli çalışmayı seçmemdeki amaç bir maliye politikası aracı olan Bütçe Uygulamasının Türkiye'de 1980 yılından günümüze kadar ne şekilde uygulandığı ve aynı dönemde yanlış bütçe politikaları sonucunda meydana gelen önemli boyutlardaki bütçe açıklarının sebep olduğu ekonomik istikrarsızlıkları ortaya koymaktır. Genellikle kabul gören görüşe göre ekonomilerde istikrarın sağlanması para ve maliye politikalarının uyumlu bir şekilde yürütülmesi ile mümkün olmaktadır.- Bütçe uygulaması, doğru ve ülkenin gereksinimlerine uygun yürütüldüğü takdirde ekonomik istikrara daha kolay ulaşılmaktadır. Ülkemizde uygulanan bütçe politikalarının analizine geçmeden önce, ilk bölümde, bütçe ile ilgili teorik bilgilere yer verilmiştir. İkinci bölümde ise 1980 yılı sonrası bütçe politikaları ve bütçe açıklan incelenmiştir. Dünya üzerindeki pek çok gelişen ülkede olduğu gibi Türkiye'de de önemli boyutlara ulaşan bütçe açıklan başta enflasyon olmak üzere bir çok ekonomik sorunun giderek daha da ağırlaşmasına yol açmıştır. Enflasyonun yanısıra borçlanma problemi de Türkiye ekonomisini bir kısır döngü içerisine sokmuştur. Çalışmada bütçe açıklannın niçin ortaya çıktığı ve bu açıkların ne gibi ekonomik sonuçlar doğurduğu ortaya konmaya çalışılmıştır. A
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT BUGDET DEFICITS IN TURKISH ECONOMY AFTER 1980 Barış Bülent TANATAY Department of Economics Anadolu University, The Institute of Social Sciences, November 2001 Adviser: Prof. Dr. M. Burhan ERDEM When selecting the topic named“Budget Deficits in Turkish Economy After 1980”, my objective was to determine the way of Budget Application process in Turkey from 1980 till nowadays and especially economic instability cause by large and important budget deficit which is a result of wrong budget policies conducted after 1980. According to the generally accepted point of view, maintaining of stability in economy is possible with compatible conduction of monetary and fiscal policies. Economic stability can be easily reached provided that the budget application is conducted correctly and in accordance with a country's demands. Before passing to the analysis of budget policies conducted in our country, theoretical information on bugdet has been provided the first part. In the second part, post- 1980 bugdet policies and budget deficits have been stated. Just as in many developing countries around the world, budget deficits reaching important levels headed primarily by inflation cause a lot of economic problems become even more serious. Besides inflation, issues of borrowing played their role in the entrapment of Turkish economy. The study deals with determination of reasons of emerging budget deficits and what sort of economic outcomes these deficits bear.