Türkiye'de orta öğretim düzeyindeki mesleki teknik eğitim mezunlarının istihdam ve verimliliği
Employment and productivity of professional technical education graduated students at the level of secondary schools in Turkey
  1. Tez No: 101531
  2. Yazar: ARİF GEÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SEVGİ GEREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU TÜRKİYE'DE ORTA ÖĞRETİM DÜZEYİNDEKİ MESLEKİ TEKNİK EĞİTİM MEZUNLARININ İSTİHDAMI VE VERİMLİLİĞİ Arif GEÇER İktisat Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Şubat, 2001 Danışman: Doç.Dr.Sevgi GEREK Bu araştırmada orta öğretim düzeyindeki Mesleki-Teknik Eğitim Okulları mezunlarının istihdamları ve verimlilikleri üzerinde durulmuştur. Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde mesleki-teknik eğitim, istihdam, verimlilik ve nitelikli insangücü kavramları açıklanarak, istihdam ve verimlilik kavramlarının mesleki-teknik eğitim ile olan ilişkileri incelenmiştir. İkinci bölümde Türkiye'de mesleki-teknik eğitimin gelişim sürecine kısaca değinilerek, beş yıllık kalkınma planlarında mesleki-teknik eğitimin nasıl planlandığı incelenmiştir. Ayrıca Türkiye'de mesleki-teknik eğitimin verimlilik ile ilişkisi, nitelikli insangücü yetiştirmedeki rolü irdelenerek, mezunların istihdamı ile ilgili genel bilgiler verilmiş, orta öğretim düzeyinde mesleki-teknik eğitim okulları mezunlarının istihdamı ve verimliliği ile ilgili Türkiye'de yapılan araştırmalar sunulmuştur. Üçüncü ve son bölümde orta öğretim düzeyindeki mesleki-teknik eğitim okulları mezunlarının istihdam ve verimliliği, okul-sanayi işbirliği genel olarak değerlendirilmiş, Türkiye'deki işgücünün niteliği açısından Avrupa Birliği ülkeleri seviyesine yükseltilebilmesi için yapılması gereken önemli ve gerekli değişikliklere yer verilmiştir. i
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT In this research, the employments and productivities of graduates of vocational technical education schools at the level of secondary education will be considered. This study consists of three chapters. In the first chapter explaining the concepts of vocational technical education, employment, productivity and well-qualified human power, the relation of the concepts of employment and productivity with the vocational technical education has been searched. In the second chapter mentioning on briefly the development process of vocational technical education in Turkey, how to plan the vocational technical education has been examined at the five annual development plans. Also the relation of vocational technical education in Turkey with the productivity, considering the role of training well-qualified human-power at length. The general information related with employment of graduates has been given, the research made in Turkey related with the employments and productivities of graduates of vocational technical education schools, has been presented. In the third and the last chapter the productivity and the employment the graduates of vocational technical education schools at the level of secondary education, the cooperation of school-industry has been evaluated generally, the point of view productive power in Turkey for raising to the level of Europe Union countries required to do important and necessary changes have been given placed. i