Siirt il merkezinde süt ve süt ürünleri tüketim alışkanlıkları ile bu alışkanlıkları etkileyen faktörlerin analizi
Analysis of milk and dairy products consumption habits and factors affecting these habits in Siirt city center
- Tez No: 1015331
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET ALİ KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hayvan Besleme Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Siirt ilinde yaşayan bireylerin süt ve süt ürünleri tüketim alışkanlıklarını, tüketim tercihlerini ve bu tercihler üzerinde etkili olan sosyo-demografik faktörleri belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Bu amaçla Siirt il merkezinde bulunan 389 tüketiciye Google Formlar üzerinden anket çalışması gerçekleştirilmiş olup bu analizler ışığında çeşitli önerilerde bulunulmuştur. Araştırma sonuçlarına göre katılımcıların önemli bir bölümünün süt ve süt ürünlerini tükettiği anlaşılmıştır. Ancak elde edilen tüketim düzeyinin, FAO ve TÜİK tarafından önerilen kişi başı süt tüketim miktarlarının altında kaldığı görülmektedir. Bu durum, süt ve süt ürünlerinin beslenmedeki önemine rağmen tüketimin istenilen seviyeye ulaşmadığını göstermekle beraber, tüketimi artırmaya yönelik önlemlere ihtiyaç duyulduğunu göstermektedir. Süt ve süt ürünleri satın alınırken tüketicilerin en fazla tazelik, son kullanma tarihi ve hijyen faktörlerine dikkat ettiği belirlenmiştir. Fiyat, marka ve yağ oranı da önemli olmakla birlikte, gıda güvenliği unsurlarının ön planda olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Süt ve süt ürünleri tüketiminin artırılabilmesi için, özellikle çocukluk döneminden itibaren sağlıklı beslenme bilincini artırmaya yönelik eğitim programları yaygınlaştırılmalıdır. Okullarda süt tüketimini teşvik eden uygulamaların sürdürülmesi ve geliştirilmesi, uzun vadede toplumun genel tüketim alışkanlıklarını olumlu yönde etkileyebilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the milk and dairy product consumption habits and preferences of individuals living in Siirt Province, as well as the sociodemographic factors influencing these preferences. To this end, a survey was administered via Google Forms to 389 consumers in the central district of Siirt, and various recommendations were made based on the findings of this analysis. According to the research findings, it was determined that a significant portion of the participants consume milk and dairy products. However, the observed consumption levels fall below the per capita milk consumption amounts recommended by the FAO and TÜİK. This situation indicates that, despite the importance of milk and dairy products in nutrition, consumption has not reached the desired level, highlighting the need for measures to increase consumption. It has been determined that when purchasing milk and dairy products, consumers pay the most attention to freshness, expiration dates, and hygiene factors. While price, brand, and fat content are also important, the findings indicate that food safety considerations take precedence. To increase the consumption of milk and dairy products, educational programs aimed at raising awareness of healthy eating—particularly starting in childhood—should be widely implemented. Continuing and expanding initiatives in schools that encourage milk consumption can positively influence the general consumption habits of society in the long term.