Kolorektal kanser cerrahisinde sanal gerçeklik ile verilen ameliyat öncesi eğitimin hastaların anksiyete, ameliyata hazıroluşluk ve iyileşme sürecine etkisi
The effect of preoperative training with virtual reality on anxiety, readiness for surgery and recovery process of patients in colorectal cancer surgery
  1. Tez No: 1015330
  2. Yazar: ÖZKAN KARADEDE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TULÜHA AYOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıklar Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Giriş: Ameliyat öncesi eğitim, kolorektal cerrahi hastalarında anksiyetenin azaltılması, ameliyata hazır oluşluğun artırılması ve iyileşme sürecinin desteklenmesinde önemli bir role sahiptir. Özellikle sanal gerçeklik temelli eğitim uygulamaları, hastaların cerrahi süreci daha iyi anlamalarına katkı sağlayarak anksiyetelerinin azalmasında, iyileşme düzeyi ve hazır oluşluk üzerinde olumlu etkiler oluşturabilmektedir. Amaç: Bu araştırma kolorektal kanser cerrahisinde sanal gerçeklik ile verilen ameliyat öncesi eğitimin hastaların anksiyete, ameliyata hazıroluşluk ve iyileşme sürecine etkisini değerlendirmek amacıyla gerçekleştirildi. Yöntem: Randomize kontrollü deneysel tasarımda gerçekleştirilen araştırmanın evrenini, Nisan 2025 ile Mart 2026 tarihleri arasında İstanbul'da bir üniversite hastanesinin genel cerrahi servislerinde kolorektal cerrahi girişim uygulanan hastalar oluşturdu. Örneklemi ise seçim kriterlerini karşılayan toplam 68 kişi (müdahale grubu: 34, kontrol grubu: 34) oluşturdu. Etik kurul onayı ve gerekli izinler ile katılımcılardan bilgilendirilmiş onam alındı. Müdahale grubundaki katılımcılara kitapçık ile verilen eğitime ek olarak sanal gerçeklik gözlüğü ile eğitim verilirken, kontrol grubundaki katılımcılara yalnızca kitapçık ile eğitim verildi. Veriler; ameliyattan bir gün önce-eğitim öncesi, eğitimden 30 dakika sonra, ameliyathanede anestezi indüksiyonundan önce, ameliyat sonrası 1,2,3. günlerde ve taburculuk gününde olmak üzere yedi aşamada toplandı. Veri toplama araçları olarak“Bireysel ve Klinik Özelliklere İlişkin Tanılama Formu”“Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri”,“Kolorektal Kanser Cerrahisine Hazır Oluşluk Ölçeği”,“İyileşme Kalitesi-40 Anketi”ve kortizol seviyesi ölçüm formu kullanıldı. Verilerin analizinde SPSS 25.0 paket programı kullanıldı Bulgular: Gruplar tanıtıcı özellikler açısından homojen bulundu. Eğitim sonrasında her iki grubun durumluk kaygı puanlarında azalma olduğu ve bu azalmanın istatistiksel olarak anlamlı olduğu saptandı (p<0.05). Etki büyüklükleri incelendiğinde, müdahale grubunda gözlenen azalmanın çok yüksek düzeyde (d=1.11), kontrol grubunda ise orta düzeyde (d=0.64) olduğu saptandı. Kortizol düzeylerinin her iki grupta zamanla değiştiği, müdahale grubunda eğitim sonrası azalmanın daha fazla olduğu bulundu (d=1.02). Müdahale grubunun Kolorektal Kanser Cerrahisine Hazır Oluşluk Ölçeği puanının kontrol grubuna göre anlamlı derecede daha yüksek olduğu belirlendi (p<0.05). Ayrıca müdahale ve kontrol gruplarının İyileşme Kalitesi-40 (QoR-40) anketi toplam puan açısından gruplar benzer bulundu (p>0,05). İyileşme göstergelerinde gruplar arasında anlamlı fark saptanmazken (p>0,05), müdahale grubunda postoperatif 1.,2.,3. günlerde adım sayıları daha yüksek ve istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p<0.05). Sonuç: Kolorektal kanser cerrahisi uygulanan hastalarda sanal gerçeklik yöntemi ile verilen eğitimin anksiyeteyi azalttığı ve ameliyata hazır oluşluk düzeyini artırdığı belirlendi. Ameliyat öncesi anksiyetenin yönetimi ve hazır oluşluk düzeyininin arttırılmasına ilişkin bakım girişimleri kapsamında sanal gerçeklik ile eğitim hemşireler tarafından güvenle uygulanabilir
Özet (Çeviri)
Background: Preoperative education plays a significant role in reducing anxiety, improving surgical readiness, and supporting the recovery process in patients undergoing colorectal surgery. In particular, virtual reality-based educational applications can help patients better understand the surgical process, thereby reducing anxiety and having a positive impact on recovery outcomes and readiness. Objective: This study was conducted to evaluate the effects of preoperative training using virtual reality in colorectal cancer surgery on patients' anxiety, readiness for surgery, and recovery process. Methods: The population of the study, conducted using a randomized controlled experimental design, consisted of patients who underwent colorectal surgery in the general surgery departments of a university hospital in Istanbul between April 2025 and March 2026. The sample consisted of a total of 68 individuals who met the selection criteria (experimental group: 34, control group: 34). Informed consent was obtained from the participants following approval by the ethics committee and the necessary permissions. In addition to the training provided via a booklet, participants in the intervention group received training using virtual reality goggles, while participants in the control group received training via the booklet only. Data were collected in seven stages: one day before surgery (pre-training), 30 minutes after training, before anesthesia induction in the operating room, on postoperative days 1, 2, and 3, and on the day of discharge. The following data collection tools were used: the“Diagnostic Form for Individual and Clinical Characteristics”,“The State-Trait Anxiety Inventory”,“The Preparedness for Colorectal Cancer Surgery Questionnaire”,“The Quality of Recovery-40 Questionnaire”, and“a cortisol level measurement form”. SPSS 25.0 software was used for data analysis. Results: The groups were found to be homogeneous in terms of demographic characteristics. Following the training, a decrease in state anxiety scores was observed in both groups, and this decrease was found to be statistically significant (p<0.05). When effect sizes were examined, the reduction observed in the intervention group was found to be very high (d=1.11), while that in the control group was moderate (d=0.64). It was found that cortisol levels changed over time in both groups, with a greater post-training decrease in the intervention group (d=1.02). It was determined that the intervention group's score on the Preparedness for Colorectal Cancer Surgery Questionnaire was significantly higher than that of the control group (p<0.05). Additionally, the intervention and control groups were found to be similar in terms of total scores on the Quality of Recovery-40 questionnaire (p>0.05). While no significant differences were observed in recovery indicators between the groups (p>0.05), the number of steps on the 1st, 2nd, and 3rd postoperative days was higher and statistically significant in the intervention group (p<0.05). Conclusion: It has been determined that training delivered via virtual reality reduces anxiety and increases the level of readiness for surgery in patients undergoing colorectal cancer surgery. As part of care interventions aimed at managing preoperative anxiety and improving readiness, virtual reality-based training can be safely implemented by nurses.