Siirt ili aile sağlığı merkezlerinde takip edilen bebeklerin anne sütü alımı, annelerin emzirme bilgi, tutum ve davranışları
Breastfeeding practices and maternal knowledge, attitudes, and behaviors in family health centers in Siirt province
  1. Tez No: 939917
  2. Yazar: RUKEN ZEYNEP AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİM İŞSEVER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
AMAÇ: Bu çalışma Siirt il merkezinde aile sağlığı merkezlerince takibi yapılan 0-24 aylık bebeklerin anne sütü alım oranını tespit etmek ve 18-49 yaş arası 0-24 aylık bebeği olan annelerin emzirme konusunda bilgi tutum ve davranışlarını ölçmek amacı ile gerçekleştirilmiştir. GEREÇ YÖNTEM: Araştırma, kesitsel tipte tanımlayıcı nitelikte tasarlanmış olup 01.03.2023-01.03.2024 tarihleri arasında yürütülmüştür. Siirt il merkezinde bulunan 11 ASM'ye kayıtlı, 0-24 aylık bebeği olan 18-49 yaş arası 936 anne çalışma kapsamına alınmıştır. Veriler, yüz yüze görüşme yöntemiyle toplanmış ve SPSS 27.0 programında analiz edilmiştir. Parametrik koşullar sağlanmadığından, ikili grup karşılaştırmalarında Mann-Whitney U, ikiden fazla grup karşılaştırmalarında ise Kruskal-Wallis H testi kullanılmıştır. Kategorik veriler Ki-kare testi ile, değişkenler arası ilişkiler de Spearman korelasyonu ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: This study aimed to assess the breastfeeding rates of 0-24-month-old infants followed by family health centers in Siirt and to evaluate the breastfeeding-related knowledge, attitudes, and behaviors of mothers aged 18-49 years. MATERIALS AND METHODS: The research was designed as a cross-sectional descriptive study and conducted between March 1, 2023, and March 1, 2024. The study population consisted of 936 mothers aged 18-49 years with 0-24-month-old infants registered at 11 Family Health Centers in Siirt. Data were collected through face-to-face interviews and analyzed using SPSS 27.0 software. Since parametric assumptions were not met, the Mann-Whitney U test was used for pairwise comparisons, and the Kruskal-Wallis H test was applied for comparisons involving more than two groups. Categorical variables were analyzed using the Chi-square test, while relationships between variables were assessed using Spearman's correlation.