Lacancı tutsak arzudan deleuze-guattarici özgür arzuya geçişte bir model olarak irigaray
Irigaray as a model in the transition from lacanian captive desire to deleuze-guattarian free desire
- Tez No: 1015335
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN BECERMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Tarihi Bilim Dalı
Özet
Aklın ve seçimlerin özgürlüğe dair ikna edici cevaplar vermekten uzaklaştığı günümüzde özgürlüğe dair farklı arayışlara ve anlayışlara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu bağlamda akıldan farklı bir kaynağa, arzuya başvurmak yeni ufuklar açmaya imkan tanıyabilecektir. Arzu, enerji olarak evrene ait kozmik bir gücü de ifade eder. Ancak bazı geleneklerde arzu sınırsız bir özgürlüğe sahipken bazısında“bastırılmıştır”. Bu bağlamda arzunun özgürlüğe kapı aralayabileceği farklı yolların araştırılması gerekmektedir. Özellikle günümüzde insanların kısırdöngüler içinde yaşamalarına sebep olan kapitalist yaşamın yarattığı ve dayattığı şablonlar, dijital algoritmalar, bilincin ve düşüncenin bu araçlar eliyle hoyratça meşgul edilerek basmakalıp tekrarlar içinde yaşamalarına neden olmaktadır. Dolayısıyla yaşama dair yeni ve özgür bir olanağın oluşturulması oldukça elzem görünmektedir. Bu bağlamda çalışmada üç filozof/düşünür ele alınmıştır. Burada Lacancı arzu anlayışından Deleuze&Guattarici özgür arzuya geçiş için Irigaray'ın kuramı bir model olarak alınıp Lacan ile Deleuze&Guattari arasında bir köprü kurmak amaçlanmış ve buradan yola çıkarak arzuya dayalı yeni bir özgürlüğün imkanı araştırılmıştır. Bu filozofların/düşünürlerin kavramları arzu ve özgürlük anlayışlarına göre ayrılarak sistematik bir anlatı oluşturulacaktır. Sonuç olarak epistemolojik kurgulara dayalı arzu ile ontolojik bir güç olarak arzu arasındaki tartışma üzerinden özgürlüğe dair yeni yolların izi sürülecektir.
Özet (Çeviri)
In today's world, where reason and choices are far from providing convincing answers about freedom, there is a need for different searches and understandings of freedom. In this context, resorting to a source other than reason, namely desire, may allow for the opening of new horizons. Desire, as an energy, also expresses a cosmic force belonging to the universe. However, while desire has unlimited freedom in some traditions, it is“suppressed”in others. In this context, it is necessary to explore different ways in which desire can open the door to freedom. Especially today, the patterns created and imposed by capitalist life, digital algorithms, and the ruthless manipulation of consciousness and thought by these tools, which cause people to live in vicious cycles, lead to life in stereotypical repetitions. Therefore, creating a new and free possibility for life seems quite essential. In this context, three philosophers/thinkers have been examined in this study. Here, Irigaray's theory is taken as a model for the transition from the Lacanian understanding of desire to the Deleuze & Guattari understanding of free desire, aiming to build a bridge between Lacan and Deleuze & Guattari, and from there, the possibility of a new freedom based on desire is explored. The concepts of these philosophers/thinkers will be separated according to their understandings of desire and freedom to create a systematic narrative. As a result, new paths to freedom will be traced through the discussion between desire based on epistemological constructs and desire as an ontological force.