Lacancı Kuram bağlamında dil ve varlık ilişkisi
Relationship between language and existence in the context of Lacanian Theory
- Tez No: 884920
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ ADUGIT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Felsefe, Linguistics, Philosophy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu tez çalışması Fransız düşünür Jacques Lacan'ın psikanaliz, felsefe, dilbilim ve antropolojiden yararlanarak geliştirdiği geniş kapsamlı psikanalitik dil kuramını inceler. Araştırmada Lacancı kuram içerisinde dilin yeri ve işlevleri hakkında bazı özgün belirlemeler yapılmak istenmiştir. Lacancı kuram psikanalitik bir nitelik taşımasının yanı sıra, dilin işlevlerine yönelik açıklamalarıyla dilbilime ve dil felsefesine yakın bir konum almıştır. Lacan dilin ontolojik alanını psikanalizin kavramları, mantığın ilkeleri ve antropolojik verilerle donatarak özgün bir kuram oluşturmuştur. Açıklamalarının felsefi olgunlukta oluşu, kuramsal yönünü güçlendirmiş, ona özel bir alan yaratmıştır. Araştırmada öncelikle Lacan'ın modern felsefe geleneği içerisinde konumunu belirlemek için özne kavramı üzerinde geliştirdiği bakış açısı ele alınmıştır. Ardından özne kavramını geliştirirken temel aldığı çocukluk dönemlerine ilişkin fikirleri incelenmiştir. İkinci bölümde Lacan'ın yaşadığı dönemdeki dil çalışmaları ve farklı dilbilim anlayışlarına yer verilmiştir. Üçüncü bölümde Lacancı temel kavramlar ve terimler incelenerek kuramsal yapıdaki konumları ele alınmıştır. Son bölümde ise, Lacancı kuramda önemli bir yere sahip antropolojik kaynaklara dayanan kavramları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the comprehensive psychoanalytic language theory developed by French thinker Jacques Lacan, making use of psychoanalysis, philosophy, linguistics and anthropology. The research intends to analyze the place and functions of language within Lacanian theory to reach novel conclusions. In addition to having a psychoanalytical nature, Lacanian theory has taken a position close to linguistics and philosophy of language with its explanations of the functions of language. Lacan created an original theory by equipping the ontological field of language with the concepts of psychoanalysis, principles of logic and anthropological data. The philosophical maturity of his explanations strengthened his theoretical aspect and created a special field for him. In the research, first of all, the perspective that Lacan developed on the concept of subject in order to determine his position within the modern philosophical tradition is discussed. Then, his ideas about childhood, which he based on while developing the concept of subject, are examined. In the second part, language studies and different linguistic understandings of Lacan's period are included. In the third chapter, some of the fundamental Lacanian concepts and terms are examined and their positions in the theoretical structure are discussed. In the last section, concepts based on anthropological sources that have an important place in Lacanian theory are examined.