Belediye kütüphanelerinde çalışanların iş doyumu: Bursa il ve ilçe belediye kütüphaneleri örneği
Job satisfaction of employees working in municipal libraries: The case of Bursa provincial and district municipal libraries
  1. Tez No: 1015357
  2. Yazar: FURKAN TAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMET SOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, yerel yönetimlere bağlı belediye kütüphanelerinde sunulan kütüphanecilik hizmetlerinin iş doyumu üzerindeki etkilerini incelemek ve Bursa il ve ilçe belediye kütüphaneleri örneği üzerinden mevcut durumu değerlendirmektir. Araştırma, belediye kütüphanelerinde çalışan personelin iş doyumunu etkileyen yönetimsel uygulamalar, çalışma koşulları, hizmet süreçleri ve kurumsal destek unsurlarını ortaya koymayı hedeflemektedir. Araştırmanın alt amaçları; (1) belediye kütüphanelerinde çalışan personelin genel iş doyumu düzeylerini belirlemek, (2) çalışma ortamı ve fiziksel koşulların iş doyumu üzerindeki etkisini incelemek, (3) yönetimsel destek ve liderlik yaklaşımlarının çalışan doyumuna etkisini değerlendirmek, (4) görev tanımlarının netliği ve iş yükü dengesinin iş doyumu ile ilişkisini analiz etmek, (5) mesleki gelişim olanaklarının çalışan motivasyonu ve doyumu üzerindeki etkisini ortaya koymak ve (6) hizmet süreçlerinin etkinliği ile iş doyumu arasındaki ilişkiyi belirlemek şeklinde yapılandırılmıştır. Araştırma, Bursa ili sınırları içerisinde yer alan Bursa Büyükşehir Belediyesi ile Nilüfer, Yıldırım, Osmangazi, Kestel ve İnegöl belediyelerine bağlı kütüphanelerde yürütülmüştür. Çalışma, karma araştırma deseni çerçevesinde tasarlanmış olup hem nicel hem de nitel veri toplama tekniklerinden yararlanılmıştır. Nicel veriler anket yöntemi ile toplanmış, verilerin analizinde betimleyici istatistikler, basıklık testi ve karşılaştırmalı analizler kullanılmıştır. Nitel veriler ise açık uçlu sorular aracılığıyla elde edilmiş ve içerik analizi yöntemi ile sistematik biçimde çözümlenmiştir. Nicel ölçümlerde Paul Spector (1985) tarafından geliştirilen İş Doyumu Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Bursa ilindeki belediye kütüphanelerinde görev yapan toplam 124 personel oluştururken, örneklemi araştırmaya gönüllü olarak katılan 102 personel ve yönetici oluşturmaktadır. Araştırma bulguları, belediye kütüphanelerinde çalışan personelin iş doyum düzeylerinin çok boyutlu bir yapı sergilediğini ortaya koymaktadır. ANOVA analiz sonuçları, bazı demografik ve kurumsal değişkenler açısından iş doyumu düzeylerinde v anlamlı farklılıklar bulunduğunu göstermektedir. İçerik analizi bulguları ise çalışma koşulları, yönetimsel destek, iletişim süreçleri, görev tanımlarındaki belirsizlik ve mesleki gelişim fırsatlarını belirleyen temel temalar olduğunu ortaya koymuştur. Genel olarak çalışma ortamı, yönetimsel destek, görev netliği, kurumsal iletişim, hizmet süreçlerinin etkinliği ve mesleki gelişim olanaklarının iş doyumu üzerinde belirleyici olduğu tespit edilmiştir. Özellikle yönetsel adalet algısının zayıf olması, çalışan görüşlerine yeterince önem verilmemesi, kurum içi iletişim eksiklikleri ve görev tanımlarındaki belirsizlikler iş doyumunu azaltan temel faktörler arasında yer almaktadır. Nitel bulgular da yönetim kaynaklı sorunların ve belirsizliklerin çalışan motivasyonunu olumsuz etkilediğini desteklemektedir. Bu doğrultuda, araştırma kapsamında geliştirilen hipotezler desteklenmiş; örgütsel belirsizlik düzeyi ile iş doyumu arasında anlamlı ve negatif yönlü bir ilişki bulunduğu ve örgütsel belirsizliğin iş doyumunu anlamlı ve negatif yönde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonuç, iş doyumunun artırılabilmesi için yönetimsel süreçlerin şeffaf, adil ve açık bir yapıda yürütülmesi gerektiğini ortaya koymaktadır. Bu sonuç, iş doyumunun artırılabilmesi için yönetimsel süreçlerin şeffaf, adil ve açık bir yapıda yürütülmesinin gerekliliğine işaret etmektedir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda, belediye kütüphanelerinde çalışan personelin iş doyum düzeylerinin artırılmasına yönelik kurumsal ve yönetimsel iyileştirme önerileri geliştirilmiştir. Bu kapsamda çalışma ortamının iyileştirilmesi, iş yükü dağılımında adaletin sağlanması, görev tanımlarının netleştirilmesi ve rol belirsizliklerinin azaltılması gerektiği ifade edilmiştir. Ayrıca katılımcı ve destekleyici yönetim anlayışının güçlendirilmesi, iletişim süreçlerinin iyileştirilmesi ve düzenli geri bildirim mekanizmalarının işletilmesi önerilmektedir. Bunun yanında mesleki gelişim ve kariyer olanaklarının artırılmasının iş doyumunu destekleyen önemli unsurlar olduğu belirlenmiştir. Tüm bu düzenlemelerin, çalışanların iş doyumunu artırarak hizmet kalitesine katkı sağlayacağı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of librarianship services provided in municipal libraries affiliated with local governments on job satisfaction, and to evaluate the current situation through the case of municipal libraries in the province and districts of Bursa. The study seeks to identify managerial practices, working conditions, service processes, and institutional support factors that influence the job satisfaction of personnel working in municipal libraries. The sub-objectives of the research are structured as follows: (1) to determine the overall job satisfaction levels of personnel working in municipal libraries, (2) to examine the effect of the work environment and physical conditions on job satisfaction, (3) to evaluate the impact of managerial support and leadership approaches on employee satisfaction, (4) to analyze the relationship between the clarity of job descriptions, workload balance, and job satisfaction, (5) to reveal the effect of professional development opportunities on employee motivation and satisfaction, and (6) to determine the relationship between the effectiveness of service processes and job satisfaction. The research was conducted in libraries affiliated with Bursa Metropolitan Municipality and the municipalities of Nilüfer, Yıldırım, Osmangazi, Kestel, and İnegöl within the borders of Bursa province. The study was designed within the framework of a mixed-methods research approach, utilizing both quantitative and qualitative data collection techniques. Quantitative data were collected through surveys, and descriptive statistics, ANOVA tests, and comparative analyses were used in data analysis. Qualitative data were obtained through open-ended questions and analyzed systematically using content analysis. The Job Satisfaction Survey developed by Paul Spector (1985) was used for quantitative measurement. The population of the study consisted of 124 personnel working in municipal libraries in Bursa, while the sample included 102 voluntarily participating staff members and administrators. The findings indicate that job satisfaction levels of personnel working in municipal libraries exhibit a multidimensional structure. The results of ANOVA analysis reveal significant differences in job satisfaction levels across certain demographic and institutional vii variables. Content analysis findings identify working conditions, managerial support, communication processes, ambiguity in job descriptions, and professional development opportunities as key themes. Overall, work environment, managerial support, role clarity, institutional communication, effectiveness of service processes, and professional development opportunities were found to be determining factors influencing job satisfaction. In particular, weak perceptions of managerial justice, insufficient consideration of employee opinions, lack of internal communication, and ambiguity in job descriptions are among the main factors reducing job satisfaction. Qualitative findings also support that managementrelated problems and uncertainties negatively affect employee motivation. Accordingly, the hypotheses developed within the scope of the study were supported, and it was concluded that there is a significant and negative relationship between the level of organizational uncertainty and job satisfaction, and that organizational uncertainty significantly and negatively affects job satisfaction. This result indicates that, in order to increase job satisfaction, managerial processes must be conducted in a transparent, fair, and clear manner. Based on the findings, institutional and managerial improvement recommendations were developed to enhance the job satisfaction levels of personnel working in municipal libraries. In this context, it is emphasized that working conditions should be improved, fairness in workload distribution should be ensured, job descriptions should be clarified, and role ambiguity should be reduced. In addition, strengthening a participatory and supportive management approach, improving communication processes, and implementing regular feedback mechanisms are recommended. Furthermore, increasing professional development and career opportunities has been identified as an important factor supporting job satisfaction. It is concluded that all these improvements will enhance employee job satisfaction and contribute to the quality of services.