Tarıma dayalı sanayide kooperatiflerin yeri ve önemi
The Place and importance of the cooperatives in agriculture based industry
  1. Tez No: 101537
  2. Yazar: BEDİRHAN APAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RIDVAN KARALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU TARIMA DAYALI SANAYİDE KOOPERATİFLERİN YERİ VE ÖNEMİ Bedirhan APAYDIN İşletme/Kooperatifçilik Ana Bilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Eylül 2001 Danışman: Prof. Dr. Rıdvan KARALAR Gelişmekte olan toplumların tümünde olduğu gibi ülkemizde de az gelişmişliğin sorunlarım yaşayan tarım kesiminin sosyo-ekonomik yapısının geliştirilmesi, kalkınma çabalarımızın temel konusunu oluşturmaktadır. Öncellikle tarımın iyileştirilmesi, tarımsal üretimden sanayiye geçişin hızlandırılması ve tarımla sanayinin dengeli olarak kalkınmasının sağlanması, şüphesiz ki toplumsal refahın sağlanmasında izlenmesi gereken en akılcı yol olacaktır. Ancak, kalkınma çabalanndaki basan düzeyi, büyük ölçüde varolan kıt kaynakların değerlendirilmesi ve yönlendirilmesinde kullanılacak araçların isabetli seçilmesine ve iyi şekilde kullanılmasına bağlıdır. Tarımsal üretimdeki gelişmeler tarıma dayalı sanayiyi etkilemekte, bununla birlikte sanayi de tarıma girdi sağladığı için toplumun sosyo-ekonomik gelişmesini hızlandırmaktadır. Bu konudaki en etkili çözüm olan ve gelişmiş bütün ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de bu işi kooperatifler eliyle yapılmalıdır. Bu çalışmada, tarıma dayalı sanayide kooperatiflerin yeri ve önemi İncelenmeye çalışılmıştır. Ayrıca Güneydoğu Anadolu Bölgesinde tarıma dayalı sanayi politikaları incelenmiş ve sorunlar tespit edilmeye çalışılmıştır. Üç ana bölümden oluşan bu çalışmamızın birinci bölümünde genel olarak tarım ve sanayi ilişkileri incelenmiştir. İkinci bölümde, tanm-sanayi bütünleşmesi ve kooperatiflerin bu bütünleşmedeki rolü ve çeşitli ülkelerdeki tarıma dayalı sanayi faaliyetleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde, ülkemiz de tarıma dayalı sanayinin durumu, tarıma dayalı sanayi ve kooperatifler ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde tarıma dayalı sanayi politikaları ve kooperatifler hakkında bilgiler verilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT. As it is in all developing countries, in Turkey the main subject of our development efforts is to develop socio-economical structure of the agriculture sector: Needless to say, in order to bring prosperity in our country the most rational way to do this is to reform agriculture first, then accelerate transferring process from agriculture production to industry and balance development of agriculture and industry. However, the succeed ratio of these efforts mostly depends on the implements' straightness which is chosen to use and evaluate these rare sources. The development in agriculture affects the agricultural industry. As a result of this, the socio-ecomical development of our society accelarate. Like developed countries the most effective solution on this subject is to organise these activities by means of cooperatives. In this thesis, the place and importance of the cooperatives in the agricultural industry is examined. In addition, the agricultural industry policy of the South-East Anatolia Region is analysed and the concerns about it is tried to be found. The first chapter of the essay, which consists of three chapters, deals with relations of the agriculture and industry. In the second chapter agriculture-industry integration, the place of cooperatives in this integration and also agricultural-industry activities in other countries are analysed. In the third chopter, the current view of the agricultural-industry and cooperatives in Turkey and the agricultural-industry policy of the South-East Anatolia Regions are examined.