Dünya'da ve Türkiye'de sosyal sigortalar kapsamında sağlık sigortası uygulamaları
A Comparative study of health insurance practicies in Turkey and other countries within the context of social insurance
  1. Tez No: 101538
  2. Yazar: A. İLHAN ORAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NÜVİT GEREK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
Ill DOKTORA TEZ OZU DÜNYADA VE TÜRKİYE'DE SOSYAL SİGORTALAR KAPSAMINDA SAĞLIK SİGORTASI UYGULAMALARI A. İlhan ORAL Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ağustos 200 1 Danışman:Prof.Dr. Nüvit GEREK İnsan varoluşundan beri geleceğinden endişe duymuş ve yarınlarının güvende olmasını istemiştir. Bu nedenle geleceğini tehdit eden risklere karşı korunma yöntemleri geliştirmeye çalışmıştır. Tarihin ilk dönemlerinde bireysel olarak denenen bu yöntemler sonradan, aynı risklerle karşı karşıya kalan insanların bir araya gelerek dayanışma yapmasıyla kollektif olarak uygulanmaya başlanmıştır. Bu çabaların sonucunda modern sosyal güvenlik sistemlerinin en önemli aracı olan“sosyal sigorta”yöntemi ortaya çıkmıştır. Modern sosyal güvenlik sistemleri insana en çok zarar veren sosyal riskleri dokuz temel grupta toplamıştır. Bunlar, iş kazası, meslek hastalıkları, hastalık, analık, yaşlılık, malullük, ölüm, işsizlik ve aile yükleridir. Bu riskler içinde hastalık riski yapısı itibariyle diğerlerinden daha farklı bir yere sahiptir. Çünkü her insan yaşamı boyunca sağlıklı olmayı ve sağlıklı kalmayı istemektedir. Buna ek olarak, sosyal devlet kavramının ortaya çıkmasıyla birlikte sağlık, insan için vazgeçilmez temel bir hak haline gelmiştir. Bu hakkı sağlama, koruma ve geliştirme görevi de olanakları ölçüsünde devletlere verilmiştir. Buradan hareketle her devlet içinde bulunduğu koşullara göre hastalık riskine karşı sosyal sağlık güvencesi sağlama konusunda farklı yasal düzenlemeler yapmıştır. Bu çalışmada dünyanın gelişmiş ve gelişmekte olan bazı ülkelerinde uygulanan farklı yapılardaki kamu sağlık sigortalan incelenmiş ve bu sistemlerin Türkiye'de uygulanan kamu sağlık sigortalan ile karşılaştınlma olanağı elde edilmiştir. Aynca ülkemizdeki kamu sağlık sigortacılığında karşılaşılan sorunlar ele alınmış ve bunlann çözüm yollan üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Human-kind has always been anxious about his future and wanted his future to be safe. Based on this phenomena, he has always tried to develop some precautions against these risks which may influence his future. The methods towards these risks have first been applied individually and then people have started to work together on these risks and methods collaboratively. As a result of these efforts, the method of“social insurance”, which is the modern vehicle of social security systems, has been formed. The modern social security systems have ordered these risks under the nine headings. These are; work injury, occupational disease, sickness, maternity, old age, disability, death, unemployment and family burdens. The structure of sickness risk among these risks has a different placement when compared to the others since every person wants to be and stay healthy during their life. In addition to this, with the formation of the concept“social state”, health has become an unavoidable basic right for people. The development, saving and providing responsibility of this right has been given to the governments when possible. Therefore, every nation has put some legal regulations to provide health security for its citizens. In this study, the public health insurance systems of some developing and developed countries have been investigated and these systems have been compared with the systems applied in Turkey. Moreover, the problems faced in public health insurance systems in Turkey have been dealt with and some solutions towards these problems have been put forward.