Türkiye'de yükseköğretim -bilgi ekonomisi perspektifinden-
High education in Turkey -from the perspective of knowledge economy-
- Tez No: 101536
- Danışmanlar: PROF.DR. BURHAN ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU TÜRKİYE'DE YÜKSEKÖĞRETİM -BİLGİ EKONOMİSİ PERSPEKTİFİNDEN- Rafiye TUNÇ İktisat Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül-2001 Danışman: ProfDr.Burhan ERDEM Yükseköğretim, eğitim sisteminin en üst kademesini oluşturur. Günümüzün küreselleşmiş dünyasında coğrafi sınırların önemi azalmış, devletçilik yerini serbest pazar ekonomisine bırakmış, özelleştirmeye hız verilmiş ve rekabet her alana damgasını vurmaktadır. Yükseköğretim sisteminin üç temel işlevi olan,“eğitim-öğretim, araştırma- geliştirme ve toplum hizmetleri”ülke ekonomisinin itici gücü ve ülkenin uluslararası rekabet gücünü belirleyen başlıca unsurlardan biri haline gelmiştir. Bu konumuyla yükseköğretim, insanlığın ulaşmış olduğu bilgi toplumu aşamasında bilgi ekonomisinin beyni niteliğine bürünmüş bilgi fabrikasıdır. Bugün yükseköğretim düzeyi, bilim ve teknolojiyle birlikte, ekonomik, sosyal, kültürel, yönetsel ve demokratik boyutlar olmak üzere gelişmişliğin temel ölçütü olmuş ve iktisadi kalkınma düzeyi de insan kalitesi endeksine bağlı hale gelmiştir. Bundan başka yükseköğretim finansmanı da önem kazanarak, köklü reformlara sahne olmuştur.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT High teaching forms the highest level of Education System. Nowadays (in the globe); the importance of geographical borders has reduced, the state control has left its place to capitalism specialization and rivalry have gained big importance.“Education- teaching, research, development and social services”which are the three basic processes of high teaching have turned out to be the prelimenary components determining the state's supplementary economy and international rivalry power. At this point high teaching, is the knowledge factory which has been qualified as the brain of knowledge economy in our education age. Today the level of high teaching, with scientific, technologic, economic, social, cultural, managerial and democratic dimension has been the basic criterion of development. Also, the level of economic development has been bound to qualified staff. Besides, the finance of high teaching has gained much importance and it has been subject to radical changes