Gastronomi rehberlerinin niteliklerinin ve gastronomi rehberlik yönlülüğünün tespitine yönelik bir çalışma
A study on determining the qualities of gastronomy guides and their orientation towards gastronomy guidance
- Tez No: 1015391
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN YAZICIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın temel konusu, gastronomi rehberlerinin sahip olması gereken niteliklerden hareketle turist rehberlerinin ve turist rehberi adaylarının gastronomi rehberliği yönlülüklerinin belirlenmesidir. Günümüzde gastronomi turizmi, deneyim odaklı turizm anlayışının önemli bileşenlerinden biri hâline gelmiş; gastronomik deneyimlerin turist memnuniyeti, destinasyon imajı ve kültürel deneyim üzerinde belirleyici etkiler oluşturduğu görülmüştür. Ancak alan yazın incelendiğinde, gastronomi rehberliği yönlülüğünü ölçmeye yönelik geçerli ve güvenilir bir ölçme aracının bulunmadığı ve gastronomi rehberlerinin sahip olması gereken niteliklerin bütüncül biçimde ele alınmadığı belirlenmiştir. Bu durum araştırmanın temel problemini oluşturmuştur. Bu araştırmanın amacı, gastronomi rehberlerinin sahip olması gereken nitelikler ile turist rehberlerinin ve turist rehberi adaylarının gastronomi rehberliği yönlülüklerini ölçmeye yönelik geçerli ve güvenilir bir ölçek geliştirmek ve geliştirilen ölçek aracılığıyla katılımcıların gastronomi rehberliği yönlülüklerini çeşitli değişkenler açısından incelemektir. Araştırma, gastronomi rehberliği alanının kavramsal sınırlarını belirlemesi ve alana yönelik bilimsel bir ölçme aracı geliştirmesi bakımından önem taşımaktadır. Araştırmada karma bir süreç izlenmiş; öncelikle alan yazın incelemesi gerçekleştirilmiş, ardından uzman görüşleri alınarak veriler elde edilmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda oluşturulan madde havuzu alan uzmanlarının görüşleriyle değerlendirilmiş ve pilot uygulama gerçekleştirilmiştir. Ölçeğin geçerlilik ve güvenilirlik analizleri kapsamında açıklayıcı faktör analizi, doğrulayıcı faktör analizi ve güvenilirlik analizleri uygulanmıştır. Araştırma sonucunda gastronomi rehberliği yönlülüğünün;“bilgi ve yetkinlikler”,“iletişim ve sunum becerileri”,“misafir yönetimi ve hizmet anlayışı”,“kişisel özellikler ve motivasyon”,“eğitim ve sertifikasyon gereksinimleri”ile“genel mesleki nitelikler”olmak üzere altı boyuttan oluştuğu belirlenmiştir. Bulgular, gastronomi rehberliğinin yalnızca gastronomi bilgisine dayalı bir alan olmadığını; iletişim, deneyim tasarımı, kültürel aktarım ve profesyonel rehberlik yeterliliklerini kapsayan çok boyutlu bir uzmanlık alanı olduğunu ortaya koymuştur. Geliştirilen ölçeğin gastronomi rehberliği alanında eğitim, sertifikasyon, mesleki gelişim ve sektör uygulamaları açısından önemli katkılar sağlayabileceği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to develop a valid and reliable scale to measure the gastronomy guiding orientation of tourist guides and guide candidates based on the qualities gastronomy guides should possess, and to examine participants' orientation levels across various variables. The growing importance of gastronomy tourism within experience-oriented tourism requires guides to be considered not only as transmitters of gastronomic knowledge but also as professionals who contribute to cultural interpretation, experience design, destination image, and tourist satisfaction. The absence of a comprehensive measurement tool for gastronomy guiding orientation in the literature constitutes the main research problem. A mixed-methods approach was used in the study. First, the literature was reviewed, expert opinions were obtained, an item pool was created, and a pilot application was conducted. To test validity and reliability, exploratory and confirmatory factor analyses, as well as reliability analyses, were conducted. The findings revealed that gastronomy-guiding orientation comprises six dimensions: knowledge and competencies; communication and presentation skills; guest management and service understanding; personal characteristics and motivation; education and certification requirements; and general professional qualities. The results indicate that gastronomy-guiding is not limited to gastronomic knowledge; rather, it is a multidimensional area of expertise encompassing communication, cultural interpretation, experience design, service management, and professional guiding competencies. Accordingly, the study contributes to defining the conceptual boundaries of gastronomy guiding and provides a measurement tool that may support education, certification, professional development, and sectoral practices.