Turist rehberlerinin destinasyonların gastronomi marka değerine ve turistlerin yeniden ziyaret niyetine etkisi: İstanbul ili örneği
Effect of tours guides on destinations' gastronomy brand equity and tourists' revisit intention: The example of Istanbul province
- Tez No: 871375
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK TANRIVERDİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Marka değeri, tüketicilerin zihinlerinde bir marka ile ilgili düşünceleri temel alan bir kavram olup, tüketicilerin marka ile ilgili olumlu algılara sahip olmalarına, markayı tercih etmelerine, markaya sadık kalmalarına ve marka için daha fazla ödeme yapmalarına olanak tanıyan bir kavramdır. Dolayısıyla, destinasyonların diğer destinasyonlardan farklı olan özelliklerini ön plana çıkarak markalaşmalarıyla birlikte destinasyon markalarının yüksek değerlere sahip olması oldukça önemlidir. Bir destinasyon olarak marka bir şehir olan İstanbul'un gastronomi alanında da yüksek marka değerine sahip olması, gelir, istihdam ve sürdürülebilirlik açısından birçok faydayı beraberinde getirecektir. Bununla birlikte, kültürel mirasın korunması, aktarılması ve yaşatılmasında önemli rolleri bulunan turist rehberleri aynı zamanda destinasyona yönelik imaj oluşumuna katkı sağlamaktadırlar. Bu durum göz önünde bulundurulduğunda, turist rehberlerinin destinasyonların gastronomi marka değerleri üzerinde etkilerinin olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı; turist rehberlerinin destinasyonların gastronomi marka değeri ve turistlerin gastronomi turizmi amacıyla destinasyonları yeniden ziyaret etme niyetleri üzerindeki etkilerinin araştırılmasıdır. Bu amaç doğrultusunda, kozmopolit yapısından dolayı Türk yemeklerinin birçoğunun bulunabildiği İstanbul'da, bir turist rehberi eşliğinde turlara katılan turistler araştırmanın evreni olarak seçilmiştir. Veri toplama yöntemi olarak nicel araştırma yöntemlerinden biri olan anket tekniği kullanılmıştır. Anket çalışması sonucunda 432 anket toplanmış ve analiz için uygun bulunan 402 anket araştırma kapsamında kullanılmıştır. Toplanan verilerin analizinde SPSS 22 programı ve AMOS 25 programı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, turist rehberlerinin destinasyonların gastronomi marka değeri ve turistlerin destinasyonları gastronomi turizmi amacıyla yeniden ziyaret etme niyetleri üzerinde etkilerinin olduğu belirlenmiştir. Ayrıca gastronomi marka değerinin, turist rehberleri ve turistlerin yeniden ziyaret niyetleri arasında aracılık rolü oynadığı sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın sonuç kısmında, ulaşılan bilgiler doğrultusunda önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Brand equity is a concept which bases on consumers' thoughts about a brand on their minds, allows them to have positive perceptions about the brand, prefer the brand, be loyal to the brand and pay more for the brand. Therefore, it is crucial for the brands to have high brand equity alongside branding themselves by highlighting their distinctive features that distinguish them from others. Having a high brand equity in the field of gastronomy will bring many benefits in terms of income, employment and sustainability to Istanbul which is a brand city as a destination. Tourist guides who play significant roles in preserving, transmitting and sustaining cultural heritage also contribute to the formation of the destination's image. Considering this situation, it is thought that tourist guides have an impact on destinations' gastronomy brand equity. The aim of this study is to investigate the effects of tourist guides on destinations' gastronomy brand equity and tourists' intentions to revisit the destinations for the purpose of gastronomy tourism. In line with this purpose, tourists who participated in tours accompanied by a tour guide in Istanbul where many Turkish dishes can be found due to its cosmopolitan structure were selected as the population of this research. The survey technique which is one of the quantitative research methods was used as the data collection method. A total of 432 surveys were collected through the survey study and 402 surveys which were deemed suitable for analysis were used in the research. The collected data were analyzed using SPSS 22 and AMOS 25 programs. The research findings indicate that tourist guides have an impact on the destinasions' gastronomy brand equity and on the tourists' intentions to revisit the destinastions with the purpose of gastronomy tourism. Additionally, it was found that gastronomy brand equity has a mediating effect on the relationship between tourist guides and tourists' intention to revisit. In the conclusion of the study recommendations were provided based on the findings obtained.