Takım sporlarında sosyal yalnızlık ile depresif belirtiler, anksiyete ve akış deneyimi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between social loneliness and depressive symptoms, anxiety, and flow experience among team sport athletes
- Tez No: 1015392
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EVİN AYDİN YÖNTEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, takım sporlarıyla aktif olarak ilgilenen lisanslı sporcularda sosyal yalnızlık ile depresif belirtiler, anksiyete ve akış deneyimi arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırma ilişkisel tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın örneklemini İstanbul'da takım sporlarıyla ilgilenen 18–35 yaş aralığındaki 497 lisanslı sporcu oluşturmuştur. Veriler; Sosyodemografik Bilgi Formu, Yetişkinler İçin Sosyal ve Duygusal Yalnızlık Ölçeği, Beck Depresyon Envanteri, Beck Anksiyete Envanteri ve Flow Yaşantısı Ölçeği Kısa Formu aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin analizinde Pearson korelasyon analizi, bağımsız örneklemler t-testi, tek yönlü ANOVA ve hiyerarşik regresyon analizleri kullanılmıştır. Araştırma bulguları, sosyal yalnızlık ile depresif belirtiler ve anksiyete arasında pozitif yönde anlamlı ilişkiler bulunduğunu göstermiştir. Ayrıca sosyal yalnızlık ile akış deneyimi arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Depresif belirtiler arttıkça akış deneyiminin azaldığı görülürken, anksiyete ile akış deneyimi arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Demografik değişkenler açısından erkek sporcuların depresyon ve anksiyete düzeylerinin kadın sporculara göre daha yüksek olduğu saptanmıştır. Elde edilen sonuçlar, sosyal yalnızlığın sporcuların psikolojik iyi oluşu ve performansla ilişkili süreçleri üzerinde önemli bir etkisi olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the relationship between social loneliness, depressive symptoms, anxiety, and flow experience among licensed athletes actively participating in team sports. The study was conducted using the relational survey model. The sample consisted of 497 licensed athletes aged between 18 and 35 in Istanbul. Data were collected using the Sociodemographic Information Form, Social and Emotional Loneliness Scale for Adults, Beck Depression Inventory, Beck Anxiety Inventory, and Flow Short Scale. Pearson correlation analysis, independent samples t-test, one-way ANOVA, and hierarchical regression analyses were used for data analysis. The findings showed significant positive relationships between social loneliness, depressive symptoms, and anxiety. In addition, a significant negative relationship was found between social loneliness and flow experience. While depressive symptoms were negatively associated with flow experience, no significant relationship was found between anxiety and flow experience. Male athletes were found to have higher levels of depression and anxiety compared to female athletes. The results indicate that social loneliness has an important effect on athletes' psychological well-being and performance-related processes.