Demokratikleşme sürecinde Ahmet Ağaoğlu
Ahmet Ağaoğlu during democracy
  1. Tez No: 101543
  2. Yazar: COŞKUN ÇEBİTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İHSAN GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
JU YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ DEMOKRATİKLEŞME SÜRECİNDE AHMET AĞAOĞLU Coşkun Çebitfirk Tarih Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ocak 2001 Danışman: Prof. Dr. İhsan Güneş Demokratik yönetim, insanımızın çeşitli siyasal tecrübelerinden sonra ulaştığı en son ve en sağlıklı yönetim şeklidir. Türkiye, çağdaşlaşma mücadelesini Mustafâ Kemâl Atatürk'ün öncülüğünde ve onunla gönül birliği yapanlarla vermiştir. Araştırmamızda Atatürk ile birlikte Türkiye'de millet hakimiyeti için çalışan Ahmet Ağaoğlu'nu incelemeye çalıştık. Ahmet Ağaoğlu, Azerbaycan'da doğmuş, muhafazakâr bir aile ortamında yetişmiştir. Eğitim hayatının önemli bir kısmını Paris'te görmüş ve burada değişik siyasal düşünce akımlarını yakından inceleme imkânını bulmuştur. Azerbaycan'a döndüğünde halkını örgütleyerek onlar m Çarlık Rusya'sının esaretinden kurtulması için çalışmıştır. Bu çalışmaları onun baskı görmesine, bu ise İstanbul'a göç etmesine sebep olmuştur. İstanbul'da birçok fikrin örgütleyicisi olmuş, üniversitede görev almış, 1914- 1918 yıllarında milletvekilliği yapmıştır. Meşrutiyet döneminde canlanan fikir akımları içerisinde Ağaoğlu başlangıçta İslamcılık düşüncesini savunmuş sonraları ise Türkçülük düşüncesinin kuruculuğunu yapmıştır. I. Dünya Savaşı sonrasında tutuklanmış ve Malta'ya sürgün edilmiştir. Sürgünden kurtulduğunda, İrşat heyetinde görev almış, Matbuat ve İstihbarat Umum Müdürlüğü yapmıştır. Basın yoluyla da milli mücadeleyi desteklemiştir. 1 923- 1 93 1 tarihleri arasında TBMM. 'de milletvekili olarak görev almıştır. Bu dönemde yapılan inkılâpları meclis içerisinde savunmuş ve basın yoluyla bu fikirlerini paylaşmıştır. Atatürk'ün de yönlendirmesiyle Serbest Cumhuriyet Fırkası'nın kurucusu olmuştur. Üniversite reformuyla öğretim üyeliğinden tasfiye dilmiştir. Ölümtarihi olan, 1939'a kadar gazetecilik hayatına devam etmiştir. Gazeteci, öğretim görevlisi, milletvekili kimlikleriyle öne çıkmış bir fikir adamımızdır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT AHMET A?AO?LU DURING DEMOCRACY Coşkun Çebitürk Main Branch of History Anatolian University, Social Knowledge Institute, January 2001 Consultant: Prof. Dr. İhsan Güneş Democracy is the system which our society has reached the best and dependable style after various experiences. Turkey has struggled for democracy with Mustafâ Kemal Atatürk's leadership and the fellows who have believed him. in this study, we've tried to look into Ahmet Ağaoğlu who worked for the state with Atatürk. Ahmet Ağaoğlu was born in Azerbaycan and was brought up in a conseruative family system. He stayed in Paris for a long time and educated himself; he studied very different political ideas there. Ehen he has back Azerbaycan, he led his people against Russia for their freedom. This made him leave his country and emigrate Istanbul. He became the organizer of various ideas, worked at the university and was a member of the parliament from 1914 to 1918. During the constituanel monarky term, he defended the ideas os İslam, but later he founded the Turcism. He was arrested after the First Word War and sent to Malta. When he got back, he worked at the social committee and he became the manager of publishing and federal Bureau of Investigatioa He also supported the national war by the media. Grand National Essembly from 1923 to 1 93 1. During that time, at the parliament he supported the innovations and shared them by the media: He founded the Free Republic Group by the direction of Atatürk. He was sent from the university because of the university new program Till his death in 1939, he went on writing as a journalist He is our statesman who worked and studied as a journalist, a university teacher and a member of parliament.