Takım çalışmasında liderin rolü ve Türk Hava Yolları Uçak Bakım Ünitesi'nde bir uygulama
The Role of the leader in team work and its application in Turkish Airlines maintenance facility
  1. Tez No: 101544
  2. Yazar: NALAN ERGÜN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÇİĞDEM KIREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ TAKIM ÇALIŞMASINDA LİDERİN ROLÜ VE TÜRK HAVA YOLLARI UÇAK BAKIM ÜNİTESİNDE BİR UYGULAMA Nalân Ergfin Sivil Havacılık Yönetimi Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ağustos 2001 Danışman : Yard. Doç. Dr. Çiğdem Kırel Havayollarının birincil amacı olan emniyetli uçuşun sağlanmasında, havayolu bakım ünitesinin önemi oldukça büyüktür. Havayolları, uzun bir süre uçak bakım sürecinde oluşmakta olan hataları gidermenin yolunu aramıştır. Yapılan araştırmalar uçak bakım sürecinde meydana gelen hataların önemli bir kısmının, insan faktörüne bağlı olduğunu ortaya koymaktadır. Bu doğrultuda, öncelikle takım çalışması ele alınmış ve takım çalışmasının, grup çalışmasından farklılıkları ortaya konmuştur. Takma çalışmasında liderin rolünü açıklamak amacıyla liderlik ile ilgili genel yaklaşımlar tanıtıldıktan sonra takım çalışmasında liderlik üzerinde durulmuştur. Bu konular, sivil havacılık sektörü ve havayolu uçak bakım üniteleri açısından ele alınmıştır. Çalışmanm son bölümünde ise, takım çalışmasında liderin rolünü belirlemek amacıyla, Türk Hava Yollan Uçak Bakım Ünitesi'nde bir anket çalışması yapılmıştır. Daha sonra anket sonuçlarının analizi yapılarak, havayolu uçak bakım ünitelerindeki takımlarda liderin rolü ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
in ABSTRACT THE ROLE OF THE LEADER IN TEAMWORK AND ITS APPLICATION IN TURKISH AIRLINES MAINTENANCE FACILITY Airline maintenance facilities have a critical role in providing a safe flight, the primary concern of an airline. Airlines have long sought for the ways of eliminating errors occurring in aircraft maintenance process. Studies showed that the errors depending on human factors take such a major share that they cannot be disregarded in the maintenance process. In this perspective, first, teamwork is studied and its differences from group work are pointed out. In order explain the role of the leader in teamwork, general approaches regarding leadership are introduced, and then the concept of leadership in teamwork is discussed. These topics are studied from the perspective of civil aviation industry and airlines aircraft maintenance units. In order to determine the role of the leader, a survey was done in Turkish Airlines Aircraft Maintenance Unit. Analysis of the results is given in the final part of this study. The role of the leader in maintenance facilities is drawn using these results.