Türk basınında laiklik tartışmaları(1938-1950)
Laicism discussions in the Turkish press(1938-1950)
  1. Tez No: 210556
  2. Yazar: AHMET ARAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HALUK SELVİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
Türkiye, çağdaslasma ve batılılasma yolunda hızla adım atarken demokratiklesme süreci, Osmanlı'dan Türkiye Cumhuriyeti'ne ve tarihi seyri içinde günümüze kadar devam etmistir. Demokratiklesme sürecinde ilerleme kaydedilirken özellikle ?laiklik? fikri her asamada kendisini hissettirmis ve hep tartısılan bir kavram olagelmistir. Eski Yunan'da doğan, Fransa'da gelisen laiklik; batı toplumlarının vazgeçilmez unsurları arasına girmis, içinde yapılandığı her siyasal zeminde farklı bir gelisme izlemistir. Batı, bu ilke ile din ve devlet kurumlarının daha faydalı isletilmesi sahasını açarken bizde laiklik, Osmanlı'nın son dönemindeki kurumsal aksaklıkların giderilmesi gayesinden hareketle isletilmeye çalısılmıstır. Çalısmamız bu durum üzerine devletin din müessesi üzerinde etkin bir konuma gelisini irdeleyen gazete ve dergi haberlerini yansıtmaktadır. Basın, bir milletin geçirdiği devrelerde söz sahibi etkin güçtür. Aynı zamanda millet iradesinin yansımasıdır. Türkiye'de demokratiklesme safhaları, içinde bulunulan toplum yapısının, laikliğin doğduğu batı toplumlarından dini, tarihi ve kültürel farklılıklar göstermesi sebebiyle oldukça sancılı dönemler geçirmistir. Bu çalısmada ?münevver? halk tabakasının bu olusumlara yaptığı fikri müdahaleler arastırılmıstır. Bunu yaparken o dönemin Türkiye'sinde nasıl bir panorama yasandığı yine basının gözüyle incelenmistir. Laiklesme, basında ilkeyi destekleyenler ve desteklemeyenler seklinde iki cephe olusturmustur. Bu cepheler ve topluma yansımaları üzerinde durulan konudur. Dönemin önemli fikir adamlarının yine dönemin önemli gazetelerindeki köseleri ve dönemin idealist dergilerinden yükselen sesler, ?laiklik? mekanizmasını her yönü ile mercek altına almıstır. Bu, belgeler ile yansıtılmaya çalısıldı. Ayrıca dönemin üst düzey yöneticileri ile yapılan röportajlar ve bu röportajlara gerek idareci gerekse halk tabakasının nasıl mukabelede bulunduğu da basının gözüyle aktarıldı. Çalısmamız, bütün bu olusumları ve 1938?1950 yılları arasında, Türk basınının laikliğe bakıs açısını olumlu ya da olumsuz tüm yaklasımların ülke gündemine olan etkilerini incelemeyi amaçlamıstır. Türkiye'de laiklesme dönemi Cumhuriyet öncesi ve sonrası devlet yapısının özellikleri sebebi ile farklı asamalarda gerçeklesmistir. Tevhid-i tedrisat, sapka, medeni kanun, yeni rakamlar, harfler, lakaplar, unvanlar, kılık kıyafet gibi konulara dair kanunlar inkılâbın asamalarıdır. ?ncelememizde bunlara tek tek yer verilmistir
Özet (Çeviri)
On the way of modernization and occidental, Turkey is getting better and developing in the course of the time; and this has been going on from Ottoman to The Turkish Republic. While making progress, the idea of secularism was felt obviously during the democtic period and this notion(secularism) is always discussed. Secularism, born in the ancient Greece, developed in France, became one of the indespensable factor among the Western countries. In every phrase secularism was seen in different understanding in every political background. In the west, religion and goverment establishment were come to a composition with this principle, if we take look at us, it was put in practice for repairing and reforming the corparate deficiency in the late time of Ottoman.You will see in this work that how the goverment was being effective over the institution of religion and it reveals the newspaper and magazine cutting. Press is one of the main power in the period of time of a country.And also a kind of a reflection of nation decree. In Turkey the phares of the democratic period were lived through terrible times in consideration of the structure of society, showing differences insecularism, historical background and religion understanding in the western nations.In this study, intellectual intervention of the commons of ?intellectual? has been searched thoroughly about this formation. While doing this searching, considering the period of that Turkey?s conditions, it was analyzed in the eye of the those days? press. Secularism, which supports the principle of the press or not, has two sides. Those sides are the main issues of this study. Some of the outstanding intellectual -men- and some important newspaper articles in the important newspaper- analyzed the mechanism of ?secularism? in those days? press. All the things are reflected by the record, documentary. Besides so many newspaper reports were done with the top executives, it was considered the matters at lenght and was given the reactions of the those top executives and also the public. The objective of this study is to find out the effect and result of the Turkish press?s point of view about secularism between 1938?1950. Secularism in Turkey, pre-Republic and post-Rebuplic, was formed in different ways because of the constitution of the goverment. Joinder teaching(Tevhid-i tedrisat), hat civil code(law), new numbers, Latin Alphabet, titles, agnomen, job titles, clothes were the main and real revolutions. This study consists of these revolutions and one by one these were taken on and mentioned by me.