Sigorta işletmeleri, sigorta işletmelerinde faaliyete dayalı maliyetleme ve Işık Sigorta uygulaması
Insurance corporate, activity based cost in insurance corporate an Işık Sigorta (insurance) applications
- Tez No: 101542
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZÜ SİGORTA İŞLETMELERİ, SİGORTA İŞLETMELERİNDE FAALİYETE DAYALI MALİYETLEME VE İŞIK SİGORTA UYGULAMASI Cemal ELİTAŞ İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ağustos 2001 Danışman: Prof. Dr. Ali KARTAL Dünya' da, modern anlamı ile sigortacılık; gerçekleşebilecek fiziki risklerin ticari yaşam ve dolayısı ile ekonomik faaliyetler üzerindeki olumsuz etkilerini giderebilmek düşüncesinden hareketle başladı. Alınan primlerin oluşturduğu fonların atıl bir kapasite olarak beklemesi ekonomik açıdan doğru bir karar olamazdı. Bu noktadan hareketle sigorta kuruluşları banka kurmak yoluna giderek ellerindeki fonları ekonomiye aktarmaya başladılar. Oysa Türkiye'de başlangıçtan itibaren sigorta şirketlerinin kurulmasına bankalar öncülük etmiştir. Ancak Dünya' da sigorta ve sigortacılık çok önemli bir yer tutmaktadır. Nitekim bu çerçevede ünlü iş adamı Henry Ford' un şu sözü oldukça manidardır;“New York şehri, iş adamları tarafından değil, sigortacılar tarafından yaratılmıştır. Sigorta olmasaydı gökdelenler olamazdı. Çünkü hiçbir işçi, ailesini sefalet içinde bırakabilecek bir kaza tehlikesiyle o yüksekliklerde çalışmayı kabul etmezdi. Sigorta olmasaydı, hiçbir sermayedar basit bir sigara izmaritinin küle çevirebileceği gökdelenlerin inşası için milyonlar yatıramazdı. ”Sigorta işletmelerinin ürettiği hizmete“Sigorta Teminatı”denilmektedir. Üretilen hizmetin özellikleri şöyle sıralanabilir: 1. Elde edilen ürün elle tutulabilir ve gözle görülebilir bir ürün değildir. 2. Ürünün depo edilmesi mümkün değildir. 3. Ürünün nitelikleri her müşteriye göre değişmektedir. 4. Ürünün önce satışı yapılır ve sonra üretimine geçilir.Ill Bu özelliklerden dördüncüsü, yani ürünün satışının önce yapılması, maliyet sisteminden beklenen yararların diğer üretim işletmelerinden farklı olmasına sebep olmaktadır. Çünkü sigorta işletmelerinde ürünün satış fiyatı, üretim faaliyeti tamamlanmadan ve üretim faktörlerinin oluşumundaki olasılıklara göre önceden tahmin edilmek zorundadır. Yapılan bu tez çalışmasında da amaç sigorta işletmelerinin maliyetlerinin doğru, güvenilir ve gerçek rakamlarını tespit etmek amacıyla, dünya da üretim işletmelerinde yaygınca kullanım alanı bulan, Faaliyete Dayalı Maliyeti eme Sistemi' nin sigorta işletmelerinde uygulanabilirliğinin yol, yöntem ve şeklini belirleyebilmektir. Nitekim çalışmanın sonunda bu anlamda gerekli sonuçlara ulaştığımıza ve bu yeni maliyetleme sisteminin geleneksel maliyet muhasebesi sisteminden daha başarılı sonuçlar verdiğini gösterdiğimize inanmaktayız.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT“Insurance in the modern sense has its roots in the efforts to remove the negative impacts of potential physical risks over commercial life and therefore economic activities. In economic terms, it wouldn't bea right choice to keep the funds composed of the received premiums as an idle capacity.”In this regard, insurance companies have started to transfer the funds to economy, aiming to set up banks. However, in Turkey it was the banks that ever since initiated efforts for the establishment of insurance companies. Yet, insurance and insurance business plays an important role in the world. What Henry Ford said in this context is quite indicative of this fact: '7/ isthe insurers, and. not the businessmen, who created the city of New York. There would not be any skyscrapers but for insurance. Because no worker would agree to work at those heights, considering the accident risk that would leave his family in misery. But for insurance, no capital owner would have spent millions for the construction of the skyscrapers that could be burned down by a simple cigarette end,“ The service provided by insurance companies is called ”Insurance Warranty“. This service has the followingcharacteristics: 1. The product obtained is not tangible and visible. 2. It cannot be stored. 3. Its characteristics change depending on the customer. 4. It is first sold, and then, produced. The fourth quality, selling the product before its production results in the fact that the benefits to be obtained from the costs system differ from those in other production companies. Because, in insurance business the sales price of the product is to be estimated before the production is completed and according to probabilities to take place during production.This study is aimed at identifying methods and forms for the applicability of the 'Activity Based Costing System' in insurance companies, a system which is widely used by production companies all over the world, with a view to calculating the accurate, reliable and real figures of the insurance companies' costs.”