Yap-işlet-devret modeli ve vergilendirilmesi
Model of built operate transfer and taxations
  1. Tez No: 101546
  2. Yazar: MELEKŞEN IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FETHİ HEPER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ YAP-İŞLET-DEVRET MODELİ VE VERGİLENDİRİLMESİ Melekşen Işık Maliye Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Şubat 2001 DanışmamProf. Dr. Fethi Heper Yap İşlet Devret Modeli günümüz Türkiye'si için gerekli bir modeldir. Yap İşlet Devret modeli gelişmekte olan ülkeler için çok önemli bir finansman modelidir. Türkiye'de enerji sektörü, yol yapımı, köprü vb. alt yapı yatırımlarında görülen azalma bu model sayesinde ikame edilebilir. Yap İşlet Devret modelinde, proje özel sektör birimleri tarafından yapılıp izletilmekte ve daha sonra kamu sektörü birimlerine devredilmektedir. Böylece, kamu sektörü herhangi bir harcama yapmaksızın bir mülkiyete sahip olur.YİD modelinde, yapım ve işletim sırasında vergileme ile ilgili bir takım problemler ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada, Yap İşlet Devret modelinin işleyişi ve bu modelin VUK, Gelir ve Kurumlar vergisi,KDV, ve Servet vergileri karşısındaki durumu ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MODEL OF BUILT OPERATE TRANSFER AND TAXAKIONS Melekşen Işık Puplic Finance Departman Anadolu Univetsity Of Sosial Science institute, February 2001 AdvisenProf Dr.Fethi Heper Model Of Built Operete Transfer Are Necessary For Turrkey İn Time Build-Operate and Transfer model is a very important tool for developing countries. For Turkey, decline of investments in enerji sector, roads, bridges and etc. can to be offset by this model. The main idea of BOT is building and operating the production unit by private sector, and then after the agreed period transfering the unit to the public sector. So the public sector owns the unit whit hout any expenditures. Same taxation problems arise during the building and operating periods. These problems are investigated according to VUK, income Tax Corparations Tax, Value Addet Tax, Property tax laws.