Yap-işlet devret (YİD) modelinin mali açıdan incelenmesi
- Tez No: 62914
- Danışmanlar: PROF. DR. MECİT EŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
ÖZET Yap-işlet-devret modeli (YİD),büyük finansman gerektiren bayındırlık ve altyapı işlerinin yerli ve/veya yabancı özel kesim katılımı ile oluşturulan ortak girişim şirketleri tarafından sözleşme ile yapılması, bu (esişlerin işletilerek belirli bir süre nemasından yararlanılması; daha sonra organizasyonun işler bir durumda kamu idaresine veya özelleştirilerek halka devredilmesidir. VİD modeli, bir ülkede temel altyapı yatırımlarının yapılmasını amaçlayan, dünyada ve Türkiye'de uygulama olanağı imlan bir modeldir. Bu model yardımı ile büyük elektrik santralleri, barajlar, bava limanları, metro ve bazı karayolu yapımı gerçekleştirilmektedir. Devletin, bu gibi altyapı yatırım projelerini bütçe kaynaklarından karşılaması, büyük mali yük doğurabilir. Yİ D modeli, buna bir çözüm olarak düşünülmüştür. Bu çalışmamızda modelin mali açıdan incelemesi yapılmıştır. Modelin işleyişi, idari yargı yönünden kamusal yatırım açığını gidermesi, dış borçlanma ve vergilendirilme konuları açısından ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The works of public-works and substructure which needs a large financing is formed by joining a local or a foreign special section, this is made by associated enterprise companies with a contract. These establishments which are operated for a determined period have a profit by its income, later this organization which is active might be transfered to a public administration or might be specialized to the public, this is called the model of BOT. The aim of BOT is to make the substructure investment by the special section or the foreign capital aid in a country, this is a new model which is used in the world and Turkey. The buildings of large power stations, dams, airports, undergrounds are built by this model.This kind of substructure investment projects are caused the great financial problem for the main budget. The BOT model has been thought as a solution to this problem. In this work, the financial problem of this model has been searched. The work of this model is taken as to search the administrative structure, to remove the local investment missings foreign dept and tax subjects.. IV