Finansal liberalizasyonun ekonomik etkileri ve bankacılık sistemi: Turkey 2000
Economic effects of financial liberalisation and banking system: Turkey 2000
  1. Tez No: 101545
  2. Yazar: FATMAGÜL AKBULUT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İLYAS ŞIKLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
YUKSEKLISANS TEZ OZU İktisat Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 2001 Danışman: Prof.Dr.İlyas ŞIKLAR Bu çalışmada Finansal Sistem ve Finansal Baskı Politikaları, Sonuçları, Finansal Liberalizasyon ve Finansal Liberalizasyona ilişkin teorik yaklaşımlar açıklanmıştır. Türkiye'de Finansal sistemin liberalizasyonu ve 1980 sonrası gelişmeler, sonuçlar ve ekonomik etkileri üzerine uygulamalar yapılarak çalışmanın genel bir değerlendirmesi yapılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde finansal sistemin tanımı yapılmış ve finansal sistemin işlevi açıklanmıştır. Sistemin sağlıklı işlemesi ve kaynakların daha verimli kullanılması amacıyla bankalararası para piyasası ve sermaye piyasası kısaca finansal piyasalar ve finansal aracılar üzerinde durulmuştur. Mevduat ve kredi faiz oranlarına müdahale olarak tanımlanan finansal baskı politikalarının doğuşu, temel özellikleri ve eleştirisi ele almıştır. Teorinin genel bir değerlendirmesi yapılarak, çeşitli ülkelerde yapılan çalışmaların sonuçları verilmiştir. İkinci bölümde ise, faiz oranlarının serbest piyasa koşullarında belirlenmesine olanak sağlayan finansal liberalleşme kavramının tanımı ve bu konuda çeşitli yaklaşımlar ele alınmıştır. Finansal liberelizasyona ilişkin deneysel çalışma ve uygulamalara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde; Türkiye'de finansal sistemin liberalizasyonu değerlendirilmiş, 1980 öncesi ve sonrasında faiz politikasındaki gelişmeler ve finansal liberalizasyonun ekonomik etkileri ile ilgili uygulamalara yer verilmiştir. Dördüncü bölümde ise, 2000 yılı Türk bankacılık sistemindeki ekonomik gelişmeler ele alınmıştır. Ve sonuç olarak çalışmanın genel bir değerlendirmesi yapılarak, mevcut uygulama ve düzenlemelerde dikkate alınarak bir takım önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT In this Study, Financial System and Financial pressure policies their results, Financial Liberalisation on theoritical approaches dealing with Financial Liberalisation have been explained. A general evaluation has been done on the liberaliastion of the Financial System and the developments after 1980 in Turkey and also the results and their econonomic effects. In the first part of this study, financial system has been defined and the application of the financial system has been explained. For healthy operation of the financial system and better usage of the sources, money market and capital market, shortly financial markets and financial interventions have been stressed. The birth, principal features and criticism of the financial pressure politics which are defined as interference to deposit and the rates of interest have been taken charge. A general evaluation of the theory has been done and the results of the studies in various countries have been given. In the second part, the definition of the financial liberalisation which provides opportunity to estimate the rates of interest in market conditions and various approaches on this subject have been taken into account. Experimental study and applications dealing with financial liberalisation have been taken place. In the third part, the liberalisation of the financial system in Turkey, the developments of the rates of the interest policies before and after 1980 and the applications on the economic effects of financial liberalisation have been taken place. Also, in the fourth part, in 2000 the economical developments in Turkish banking system have been appreciated. And finaly, having made a general evaluation of the study, some advice which will taken care about present applications and arrangements have been appreciated.