Aile uyuşmazlıklarında dönüştürücü arabuluculuk
Transformative mediation in family disputes
- Tez No: 1015479
- Danışmanlar: PROF. DR. PERVİN SOMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
Özet
Toplumsal yapının temelini oluşturan en küçük birim ailedir. Aile üyeleri arasında ortaya çıkan çatışma ve uyuşmazlıklar, sadece hukuk dünyasında sonuç doğurmaz, aile üyelerinin yaşam kalitesi, duygusal durumunu, sosyal ve ekonomik hayatı üzerinde de etki yaratır. Mahkeme temelli uyuşmazlık çözüm yöntemleri, tarafların yasal hak ve yükümlülükleri üzerine yoğunlaşmış olduğundan, kişiler arasındaki duygusal kırgınlıkları gidermek ve iletişim kanallarını yeniden tesis etmek gibi bir amaç taşımaz. Menfaat temelli arabuluculuk yaklaşımları ise taraflar arasındaki somut uyuşmazlığın anlaşma ile sonuçlandırılmasına odaklanır. Dönüştürücü arabuluculuk yaklaşımı, ise çatışmanın tarafları arasındaki güç dengesini gözeten, uyuşmazlığın görünen ve görünmeyen sebeplerinin açığa çıkmasını sağlayan, ilişkinin sağlıklı bir şekilde yeniden tesis edilmesi için aile üyesinin kendi yaşamı ile ilgili karar alma sürecinde aktif bir rol üstlenmesi için aile güçlendirme“ ve ”tanıma" araçlarını kullanan, alternatif bir yöntem sunmaktadır. Bu tez çalışmasında, arabuluculuk modelleri ve özellikle dönüştürücü arabuluculuk modelinin temel özellikleri ve aile uyuşmazlıklarının çözümünde yöntem olarak uygulanması incelenmiştir. Araştırma sürecinde, konuya ilişkin genel literatür, kitap ve diğer temel kaynaklar taranmış; dönüştürücü arabuluculuğun temel ilkeleri aile uyuşmazlıklarının çözümünde uygulanabilirliği incelenmiştir. Arabuluculuk alanında faaliyet gösteren uygulayıcılar ve ve konuya ilgi duyan araştırmacılara tezin fayda getirmesini temenni ederim.
Özet (Çeviri)
The family is the smallest unit forming the foundation of society. Conflicts and disputes arising among family members not only produce legal consequences but also affect the quality of life, emotional well-being, and the social and economic lives of family members. Since court-based dispute resolution methods focus primarily on the legal rights and obligations of the parties, they do not aim to eliminate emotional grievances or re-establish communication between individuals. Interest-based mediation approaches, on the other hand, focus on resolving the specific dispute through mutual agreement. The transformative mediation approach offers an alternative method by considering the balance of power between the parties, revealing both the apparent and underlying causes of conflict, and using the principles of empowerment and recognition to enable family members to take an active role in the decision-making process concerning their own lives, thereby facilitating the healthy restoration of relationships. This thesis examines mediation models, with particular emphasis on the fundamental characteristics of the transformative mediation model and its application as a method for resolving family disputes. During the research process, the general literature, books, and other primary sources related to the subject were reviewed. The applicability of the fundamental principles of transformative mediation in resolving family disputes was analyzed. It is hoped that this thesis will make a valuable contribution to mediation practitioners and researchers interested in this field.