Kaygının sesini kısmak: Preklinik endodontik eğitimde ortam müziğinin anksiyete üzerine etkisi
Muting the noise of anxiety: The effect of ambient music on anxiety in preclinical endodontic training
- Tez No: 1015480
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZ TAVŞAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endodonti Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada, preklinik endodonti eğitiminde uygulanan farklı ortam müziği türlerinin ikinci ve üçüncü sınıf diş hekimliği öğrencilerinin durumluk kaygı düzeyleri üzerindeki etkilerinin karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, ön test–son test ölçümlerini içeren karma desenli deneysel bir araştırma olarak planlanmıştır. Araştırmaya aktif eğitim gören 107 ikinci sınıf ve 122 üçüncü sınıf diş hekimliği öğrencisi dahil edilmiştir. Katılımcılar, Müziksiz, Klasik, Caz ve Blues müzik koşullarında gerçekleştirilen preklinik endodonti laboratuvar oturumlarına alınmıştır. Öğrencilerin durumluk kaygı düzeyleri, işlem öncesi ve işlem sonrası olmak üzere iki kez Durumluk Kaygı Envanteri ile ölçülmüştür. Veriler Art Mixed ANOVA ile analiz edilmiş, çoklu karşılaştırmalarda Holm düzeltmesi uygulanmış ve anlamlılık düzeyi p<0,05 olarak kabul edilmiştir. Bulgular: Çalışmada, ortam müziği türünün durumluk anksiyete üzerinde anlamlı farklılık gösterdiği belirlenmiştir (p<0,001). Müziksiz ortamda kaygı düzeylerinin daha yüksek olduğu, müzik uygulanan gruplarda ise daha düşük olduğu saptanmıştır. Zamanla anksiyete düzeylerinde azalma gözlenmiş (p<0,001), bu azalmanın klasik ve caz gruplarında belirgin olduğu, müziksiz grupta ise değişim olmadığı belirlenmiştir (p=0,021). Ayrıca kadın ve ikinci sınıf öğrencilerin kaygı düzeylerinin daha yüksek olduğu saptanmıştır (p<0,001). Sonuçlar: Bu çalışmanın sonuçları, preklinik endodonti eğitiminde ortam müziğinin öğrencilerin durumluk kaygı düzeylerini azaltmada etkili olduğunu göstermektedir. Bu doğrultuda, ortam müziğinin preklinik eğitim ortamında destekleyici bir yaklaşım olarak değerlendirilebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to comparatively evaluate the effects of different types of ambient music on the state anxiety levels of second- and third-year dental students during preclinical endodontic training. Materials and Methods: This study was designed as a mixed-design experimental research involving pre-test and post-test measurements. A total of 107 second-year and 122 third-year actively enrolled dental students were included in the study. Participants attended preclinical endodontic laboratory sessions conducted under four distinct conditions: No Music, Classical, Jazz, and Blues. The students' state anxiety levels were measured twice, both pre-procedurally and post-procedurally, utilizing the State Anxiety Inventory. Data were analyzed using the ART (Aligned Rank Transform) Mixed ANOVA. Holm's correction was applied for multiple comparisons, and the level of statistical significance was set at p<0.05. Results: The study revealed that the type of ambient music had a significant effect on state anxiety levels (p<0.001). Anxiety levels were found to be higher in the non-music environment and significantly lower in the music intervention groups. A time-dependent decrease in anxiety levels was observed (p<0.001); this reduction was prominent in the Classical and Jazz groups, whereas no significant change was detected in the No Music group (p=0.021). Furthermore, female students and second-year students were found to exhibit higher anxiety levels (p<0.001). Conclusions: The findings of this study demonstrate that ambient music is an effective intervention for reducing students' state anxiety levels during preclinical endodontic training. Accordingly, incorporating ambient music can be considered a highly supportive approach in preclinical educational settings.