Amortisörlü kalça protezi tasarımı
Design of a hip prosthesis with a shock absorber
- Tez No: 1015515
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT PEKEDİS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tezin temel amacı amortisör sistemi içeren bir kalça protezi tasarlamaktır. Bu amortisörün yenilikçi yaklaşımı kalça protezi ve hasta kemiği için gerilmelerin ve deformasyonların en aza indirilmesini sağlayarak kemik-stem, kemik-çimento arayüzünde meydana gelen ve protez fonksiyonlarını etkileyen mekanik problemlere fayda sağlamaktadır. Başlangıçta protez tasarım parametreleri dahil edilerek benzer gövde boyutlarına sahip Tip A(geleneksel), Tip B(yaylı) ve Tip C(amortisörlü) kalça protezi tasarlandı. Daha sonra tasarlanan her üç protezin sonlu elemanlar analizi gerçekleştirilmiştir. Fizyolojik kuvvetler ve sabitlemeler gibi sınır koşulları literatürde bildirilen çalışmalara uygun olarak uygulandı. Simülasyonlar tamamlandıktan sonra amortisörlü protez ve yaylı protez zaman içindeki değişimleri geleneksel protezle karşılaştırıldı. Sonuçlar, amortisörlü protezin, yaylı protez ve geleneksel proteze göre avantaj sağladığını ortaya koydu. Bu protezin, fizyolojik yürüme yükü sırasında stem ve çimento üzerinde oluşan gerilme ve deformasyonların daha az olması nedeniyle revizyon artroplasti ameliyatlarının azaltılmasına olanak sağlaması beklenmektedir. Elde edilen veriler doğrultusunda her üç implant için gerilme-zaman, deformasyonzaman, birim şekil değiştirme-zaman ve asal gerilme-zaman grafikleri karşılaştırıldı. Bu karşılaştırmanın ardından en düşük değerlere amortisörlü protezde rastlandı.
Özet (Çeviri)
This thesis aimed to design a hip prosthesis containing a shock absorber system. The innovative approach of this shock absorber is that it allows several benefits for the hip prosthesis and patient bone such as minimization of the stem's stresses, mechanical problems that affect prosthesis functions and bone-stem interface which creates the loosening. Initially, the prosthesis design parameters were included and Type A (conventional), Type B (with spring) and Type C (with shock absorber) hip prostheses with similar body dimensions were designed. Then, all 3 prosthesis designed were simulated using the finite element method. The boundary conditions such as physiologic forces and fixations were implemented in accordance with the reported studies in literature. Once the simulations were completed, the prosthesis with a shock absorber was compared with the conventional and spring. The results show that the shock absorber prosthesis has an advantage over the spring prosthesis and conventional prosthesis. In conclusion, it is expected that this prothesis may allow to reduce the revision arthroplasty surgeries due to lower stresses and strains created on the stem and cement during physiologic walking load. In line with the data obtained, stress-time, deformation-time, strain-time and principal stress-time graphs were compared for three implants. After this comparison, the lowest values were found in the shock absorber prosthesis.