Entegrasyon, kültürel kimlik ve kültürel dönüşüm bağlamında göçmen toplumun belleği ve travma: Sivas ili örneği
Memory and trauma of the immigrant society in the context of integration, cultural identity and cultural transformation: The case of Sivas province
- Tez No: 1015516
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL AYCAN SOLAKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Göç Çalışmaları Ana Bilim Dalı
Özet
Göçmen toplumunun belleğini entegrasyon, kültürel kimlik ve kültürel dönüşüm değişkenleri bağlamında inceleyerek travma durumunun oluşup oluşmadığı bulgusuna ulaşmayı amaçlayarak, travma durumunu tetikleyen durum ve eylemleri tespit edip bu değişkenlerin azaltılması ya da değiştirilmesi ve travma durumuna olumlu etkisi olabilecek önerilerde bulunmayı hedefleyen bu araştırma, 2011 ile 2019 seneleri arasında Suriye'den Türkiye'ye göç etmiş ve Sivas ilinde ikamet eden 25 ile 65 yaş arası 6'sı erkek 9'u kadın 15 Suriyeli ile gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubunun oluşturulmasında amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan veri toplama araçları araştırmacı tarafından hazırlanan sosyodemografik bilgi formu ve yarı yapılandırılmış görüşme formudur. Fenomenolojik desen kapsamında elde edilen veriler tematik içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiş, katılımcıların ifadelerinden hareketle de ana temalar ve alt temalar oluşturulmuştur. Analiz sürecinde, görüşme sorularına verilen yanıtlarda benzer anlam örüntüleri bir araya getirilmiş ve tematik bir yapı oluşturulmuştur. Bulgular araştırmanın üç temel problemi ekseninde sunulmuş, her bir problem kendi içinde ana tema ve alt temalar aracılığıyla ele alınmıştır. Araştırma sonucunda göçmen toplumun belleğinin yalnızca geçmişte yaşanan olayların saklandığı durağan bir alan olmadığı, aksine sürekli yinelenen canlı bir yapı olduğu, belleğin sadece geçmişe dönük bir hatırlama değil, aynı zamanda bugünkü yaşamı anlamlandırma biçimi olduğu, travmanın göçmen bireylerin yaşamında yalnızca geçmişte kalmış ağır bir deneyim olmadığı, bugün de farklı biçimlerde etkisini sürdürebildiği, dolayısıyla travmanın yalnızca zihinsel değil, bedensel ve duygusal düzeyde de taşındığı, bununla birlikte travmanın her zaman yalnızca yıkıcı sonuçlar üretmediği, güvenli bir çevrede yaşama, toplumsal kabul görme, sosyal ve maddi destek alma, çalışma hayatına katılma, dini vecibeleri sürdürebilme, aile kurma ve çocuk sahibi olma gibi unsurların bazı katılımcıların travmanın etkileriyle baş etmesini kolaylaştırdığı, ayrıca travmanın yalnızca bireysel bellekte değil, kolektif bellekte ve kuşaklar arası ilişkiler içinde de varlığını sürdürdüğü, travmatik deneyimlerin sonraki kuşaklara aktarıldığı sonuçlarına ulaşılmıştır. Sivas ili örneğinde elde edilen bulgular, güvenli sosyal çevre, kabul görme, gündelik yaşam içinde yer edinebilme ve yeni mekâna aidiyet geliştirebilmenin hem entegrasyon hem de travmayla baş etme sürecinde belirleyici bir rol oynadığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Daha soThis study aims to examine the collective memory of the migrant community within the context of integration, cultural identity, and cultural transformation to determine whether a state of trauma has developed. It seeks to identify the situations and actions that trigger this state of trauma, reduce or modify these factors, and propose recommendations that could have a positive impact on the state of trauma. was conducted with 15 Syrian participants—6 men and 9 women aged 25 to 65—who migrated from Syria to Turkey between 2011 and 2019 and reside in the province of Sivas. In forming the study group, criterion sampling, one of the purposeful sampling methods, was used. The data collection tools used in the study were a sociodemographic information form and a semi-structured interview form prepared by the researcher. The data obtained within the phenomenological framework were analyzed using thematic content analysis, and main themes and subthemes were established based on the participants' statements. During the analysis process, similar patterns of meaning in the responses to the interview questions were grouped together to form a thematic structure. The findings are presented around the study's three main research questions, with each question addressed through its own main theme and subthemes. The research reveals that the memory of the migrant community is not merely a static space where past events are stored, but rather a dynamic, ever-evolving structure; that memory is not just a retrospective recollection of the past, but also a way of making sense of present-day life; that trauma is not merely a heavy experience confined to the past in the lives of migrant individuals, but can continue to exert its influence in various forms even today; and consequently, that trauma is carried not only mentally but also physically and emotionally; furthermore, that trauma does not always produce solely destructive outcomes, and that factors such as living in a safe environment, social acceptance, receiving social and material support, participating in the workforce, fulfilling religious obligations, establishing a family, and having children facilitate some participants' ability to cope with the effects of trauma; and furthermore, it was concluded that trauma persists not only in individual memory but also in collective memory and within intergenerational relationships, and that traumatic experiences are transmitted to subsequent generations. The findings from the Sivas province case study revealed that a safe social environment, acceptance, the ability to establish a place in daily life, and the development of a sense of belonging in a new setting play a decisive role in both the integration process and the process of coping with trauma. nra doldurulacaktır