Tuz stresi uygulanan turunç bitkisinde (citrus aurantium L.) askorbik asit ve salisilik asit uygulamalarının bazı parametreler üzerine etkileri
Effects of ascorbic acid and salicylic acid applications in bitter orange (citrus aurantium L.) plant on some parameters under salt stress
- Tez No: 1015587
- Danışmanlar: DOÇ. FAZİLET ÖZLEM ALBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Önemli abiyotik streslerden biri olan tuz stresi bitkilerde olumsuz birçok fizyolojik, morfolojik ve biyokimyasal değişiklere sebep olmaktadır. Turunç (Citrus aurantium L) bitkisi hem taze tüketimde hem de çeşitli katma değerli ürünlerin üretiminde önemli bir yere sahiptir. Bitkilerin büyüme ve gelişimini etkileyen endojen bir bitki büyüme düzenleyici olan salisilik asit (SA) ve antioksidan etki gösteren askorbik asitin (AsA) ekzojen uygulamaları, çeşitli biyotik ve abiyotik strese karşı bitkiler üzerinde fizyolojik ve biyokimyasal etkiler göstermektedir. Bu çalışmada 200 mM tuz stresine maruz bırakılan turunç bitkisine stres sonrasında yapraktan ekzojen olarak 1 mM AsA, 1 mM SA ve bunların kombinasyonu uygulandı; ardından toplam klorofil, toplam antioksidan, toplam fenolik madde miktarı, bazı fenolik madde içerikleri, malondialdehit (MDA) miktarı ile S-tipi anyon kanallarını kodlayan CaSLAH1, hücresel süreçlerin ana düzenleyicileri olan transkripsiyon faktörü (TF) ailelerinden biri olan CaMYB73 ve bitki büyümesi ve gelişimi için miyo-inositol sentezleyen enzimi kodlayan CaMIPS genlerinin ifade düzeyileri analiz edildi. Elde edilen sonuçlara göre; AsA+SA kombinasyon uygulamasının, fotosentetik pigmentlerin korunmasında ve tuz stresine karşı toleransın artırılmasında en etkili yaklaşım olduğu görülmektedir. AsA+SA kombinasyon uygulaması, MDA ve toplam fenolik içerik sonuçlarıyla birlikte değerlendirildiğinde, sekonder metabolitlerin korunması ve oksidatif hasarın sınırlandırılması açısından daha etkili ve bütüncül bir savunma yanıtı oluşturduğunu ortaya koymaktadır. AsA+SA kombinasyonunun özellikle CaMYB73 ekspresyonunu belirgin biçimde artırması, bu iki düzenleyicinin birlikte uygulandığında transkripsiyonel düzeyde sinerjik bir etki oluşturduğunu ortaya koymaktadır. Tüm sonuçlarımız değerlendirildiğinde AsA+SA kombinasyon uygulamasının turunç bitkisinde tuz stresine karşı etkili bir savunma stratejisi olabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Salt stress, one of the most significant abiotic stresses, induces numerous adverse physiological, morphological, and biochemical alterations in plants. Bitter orange (Citrus aurantium L.) holds substantial importance both for fresh consumption and for the production of a wide range of value-added product. Salicylic acid (SA), an endogenous plant growth regulator influencing plant growth and development, and ascorbic acid (AsA), a potent antioxidant, when applied exogenously, exert significant physiological and biochemical effects on plants under various abiotic and biotic stress conditions. In the present study, sour orange plants exposed to 200 mM salt stress were subjected to foliar applications of 1 mM AsA, 1 mM SA, and their combination following stress application. Subsequently, total chlorophyll content, total antioxidant capacity, total phenolic content, various phenolic compounds, malondialdehyde (MDA) levels, and the expression patterns of the CaSLAH1 encoding S-type anion channels, CaMYB73 which is one of the major transcription factor (TF) families that serve as key regulators of cellular processes, and CaMIPS encoding the enzyme responsible for myo-inositol biosynthesis which is essential for plant growth and development genes were analyzed. Based on the results obtained, the AsA+SA treatment demonstrated as the most effective strategy for maintaining the preservation of photosynthetic pigments and markedly enhancing tolerance to salt stress. When considered alongside the MDA levels and total phenolic content, the AsA+SA treatment clearly indicates a more robust and integrated defense response, effectively preserving secondary metabolites while concurrently mitigating oxidative damage. The significant increase in CaMYB73 expression under AsA+SA combination indicates that the combination of these regulators generate a stronger effect at the transcription level. Taken together, the overall findings indicate that the AsA+SA co-application represents a highly effective strategy for strengthening defense responses and improving stress resilience in sour orange plants under saline conditions.