Denizcilik haberleşmesi için tasarlanmış bütünleşik iletişim altyapısının saha performans analizi
Field performance analysis of integrated communication infrastructure designed for maritime communication
  1. Tez No: 1015589
  2. Yazar: ENES ŞANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA NAMDAR, DOÇ. DR. ARİF BAŞGÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, denizcilik sektöründe özellikle kıyı savunması, arama-kurtarma ve açık deniz operasyonları sırasında yaşanan iletişim kesintileri, sınırlı kapsama alanı ve veri iletim gecikmeleri gibi temel problemlere çözüm sunmak amacıyla, çoklu haberleşme altyapısına sahip yenilikçi bir deniz haberleşme sistemi geliştirilmesini konu almaktadır. Çalışma kapsamında, mevcut haberleşme teknolojilerinin sınırlılıklarını aşmak ve deniz ortamında güvenilir, esnek ve yüksek kapasiteli bir iletişim altyapısı kurmak hedeflenmiştir. Geliştirilen sistem; Ka-band frekansında çalışan uydu haberleşme altyapısı, C-band frekansında çalışan dikgen frekans bölmeli çoğullama (OFDM) teknolojisine sahip geniş bant haberleşme modülü (GBHM) ve kıyı bölgelerinde yüksek hızlı veri iletimine olanak sağlayan uzun vadeli gelişim (LTE) teknolojisinin bütünleşik bir şekilde kullanılabildiği çoklu haberleşme mimarisi sunmaktadır. Bu sayede sistem, değişken deniz koşullarında yüksek performans, kesintisiz bağlantı ve geniş kapsama alanı gibi avantajları bir araya getirmektedir. Elde edilen bulgular, önerilen sistemin sadece mevcut ihtiyaçlara cevap vermekle kalmadığını, aynı zamanda gelecekteki otonom deniz araçları, akıllı liman altyapıları ve denizcilik nesnelerinin interneti (Maritime-IoT) uygulamaları için referans teşkil edebilecek nitelikte olduğunu ortaya koymaktadır. Özellikle 6G vizyonu kapsamında öngörülen ultra düşük gecikme, entegre yapay zekâ desteği ve deniz ortamında yaygınlaştırılacak hava-temelli platformlarla birlikte bu çalışmada sunulan çoklu haberleşme mimarisinin, 6G tabanlı denizcilik ağlarının öncülü olabilecek altyapı özelliklerini taşıdığı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, an innovative maritime communication system with a multi-layered communication infrastructure, aimed at addressing key issues encountered in the maritime sector-particularly during coastal defense, search and rescue missions, and offshore operations-such as communication outages, limited coverage areas, and data transmission delays. The study aims to overcome the limitations of existing communication technologies and establish a reliable, flexible, and high-capacity communication infrastructure suitable for maritime environments. The proposed system offers a multi-modal communication architecture integrating a satellite communication infrastructure operating in the Ka-band frequency, a broadband communication module (BCM) employing orthogonal frequency division multiplexing (OFDM) technology within the C-band, and long term evolution (LTE) technology to enable high-speed data transmission in coastal regions. Through this integration, the system delivers key advantages such as high performance, uninterrupted connectivity, and wide coverage under varying sea conditions. The findings demonstrate that the proposed system not only meets current operational needs but also has the potential to serve as a reference model for future applications involving autonomous maritime vehicles, smart port infrastructures, and the Internet of Maritime Things (Maritime-IoT). In particular, within the scope of the 6G vision-which anticipates ultra-low latency, integrated artificial intelligence, and the deployment of aerial platforms in maritime environments the multi-modal communication architecture presented in this study is considered to embody the foundational features of next-generation 6G-based maritime networks.