Gazetelerin magazin sayfalarının biçim ve içerik analizi
The Analysis of form and contents of feature pages of the newspapers
  1. Tez No: 101559
  2. Yazar: SELMA BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FİLİZ SEÇİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 261
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU GAZETELERİN MAGAZİN SAYFALARININ BİÇİM VE İÇERİK ANALİZİ Selma BAYRAKTAR Basın Yayıncılık Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 2001 Danışman: Doç Dr. Filiz SEÇİM Gazetelerin amacı haber vermektir. Ancak hangi olayın haber niteliği taşıdığıyla ilgili tartışmalar, haberin tek bir tanımının yapılmasını engellemektedir. Yine de haberle ilgili getirilen tanımlamalarda; doğruluk, güncellik, anlaşılır olma, ilginçlik ve önemlilik noktalarında ortak paydada birleşilmektedir. Magazin haberleri ise, haberlerde uyulması gereken kuralların dışına çıkabilir. Bu haberler olayların ilginç ve önemli noktalarını temel alarak, insanlara hoşça zaman geçirtmeyi amaçlar. Sunumunda alıntı ve betimlemeler sıkça kullanılır. Türkiye' de sık yaşanan askeri darbelerle basma getirilen sınırlandırmalar ve 1980' li yılların ikinci yansından sonra büyük sermayenin basın yaşamına girmesi, basını yeni arayışlara yönlendirmiştir. Bu yönelim sonucunda magazin haberleri yaygınlaşmaya başlamış, gazetelerde magazin ekleri ve magazin sayfaları yer almıştır. Ancak magazin haberleri, giderek gerçek magazin haberi niteliğinden uzaklaşarak, ünlü kişilerin özel hayatlarının anlatıldığı dedikodularla paparazziler niteliğine bürünmüştür. Bu gelişmelerden yola çıkarak, gazetelerin magazin sayfalarında yer alan haberlerin gerek sayfa tasarımı ve gerekse sunum açısından ne kadar magazin haberi niteliği taşıdığının belirlenmesi, söz konusu çalışmanın temelini oluşturmaktadır. Bu amaçla, gazetelerin magazin sayfalarının biçim ve içerik analizi yapılmıştır. Sonuçta, gazetelerin magazin sayfalarında yer alan haberlerle, diğer sayfalardaki haberler arasında sayfa tasarımı ve sunum açısından bir fark olmadığı saptanmıştır. Düz haberlerle, dedikodu ve paparazzilerin magazin haberi olarak sunulmasının getirdiği kavram karışıklığı düzeltilmeli, bu sayfalarda gerçek magazin haberlerine yer verilmelidir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT THE ANALYSIS OF FORM AND CONTENTS OF FEATURE PAGES OF THE NEWSPAPERS Selma BAYRAKTAR Journalism Field Anadolu University Social Sciences Institute, September 2001 Adviser: Assist.Prof. Dr. Filiz SEÇİM The ambition of the newspapers is to provide news. However, the discussions about which events have the characteristic of news, prevent to define a unique description for the news. Though, the truth, currency, clearness, interest and importance are the common concepts that are used to define news. Unlike the standard news that uses normal regulations, feature news is highly based on the interests and importance of the events, aiming to entertain the reader. The descriptions and narration are widely used in future news. Because of the anti-democratic restrictions due to frequent military revolution in Türkiye and the penetration of the holding company in to the press business after the second decade of the 1980's, the press was directed for alternative ways. This search is ended with the widely occurrence of the future news in the newspapers as increasing number of pages and supplements. However, in time the real feature news became to be gossip and paparazzi of private life of popular people. Considering these developments, the base of this study is to determine how skilful the Turkish Press is considering the page designs and presentations of future news. For this reason, the forms and contents of feature pages of newspapers are analysed. Consequently, it is determined that there are not any difference between feature pages and the other pages, in the aspect of page design and illustration. The confusion of presenting standard news together with the gossip and paparazzi as feature news, has to be corrected. The real feature news has to be published in the feature pages.