Kişisel özelliklerin örgütsel bağlılık üzerindeki etkileri ve Eskişehir'de sağlık personeli üzerinde bir uygulama
The Effects of personal specifications on organizational commitment and an application on health sector personnel in Eskişehir
- Tez No: 101558
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÇİĞDEM KIREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ KİŞİSEL ÖZELLİKLERİN ÖRGÜTSEL BAĞLILIK ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ VE ESKİŞEHİR'DE SAĞLIK PERSONELİ ÜZERİNDE BİR UYGULAMA AYTÜL AYŞE CENGİZ İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mayıs 2000 Danışman: Yard.Doç.Dr. Çiğdem KIREL Günümüz çalışma yaşamının en fazla öne çıkan özelliği, örgütlerin başarısında insan sermayesinin oynadığı kilit roldür. İnsan sermayesi, günümüz örgütlerin en değerli varlığı haline gelmiş durumdadır. Örgütler, sahip oldukları insan sermayesini ne derece verimli kullanırlarsa, yeni çağın yoğun rekabet ortamında ayakta kalmaları o derece kolaylaşacaktır. Örgütlerin başarısında insan sermayesinin bu kadar ön plana çıkması, örgüt- çalışan ilişkisini tekrar gündeme getirmiştir. Örgütle çalışan arasında sağlıklı ve verimli ilişkilerin geliştirilmesinin temel şartı, örgüt ve çalışan arasında işbirliği ve sadakata dayalı yeni ilişkiler geliştirmektir. Bu noktada, çalışanların örgüt amaç ve değerlerini kabul etmesi, bu amaçlara ulaşmak için elinden geldiği ölçüde çaba sarf etmesi ve örgütteki üyeliğini devam ettirme isteğinin olması; yani, bir başka deyişle“örgütsel bağlılık”ön plana çıkmaktadır. Çağdaş örgütlerin en önemli amaçlarından birisi, örgüte bağlı çalışanlar yaratmaktır. Bu şekilde örgütler, sahip oldukları en değerli varlık olan insan sermayesinden maksimum derecede verim alma fırsatını bulacaklardır. Ayrıca, çalışanların, üyesi olmaktan mutluluk duyacağı bir örgütte çalışmaları, onların tatmin duygusunu artırır. Örgütsel bağlılık, özelliği itibariyle hem örgüte hem de çalışana yararlı sonuçlar doğuracak bir ilişki türüdür. Bu nedenle örgüt yöneticileri, örgütsel bağlılık konusu üzerinde dikkatlice durmalı ve çalışanların örgüte bağlılıklarını artıracak yöntemleri örgütlerinde bir politika olarak uygulamaya koymalıdırlar. M
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EFFECTS OF PERSONAL SPECIFICATIONS ON ORGANIZATIONAL COMMITMENT AND AN APPLICATION ON HEALTH SECTOR PERSONNEL IN ESKİŞEHİR Today, the most appearent property of working life is the vital role of human capital in the success of organizations. Human capital has become the most valuable asset in today's organizations. The more efficiently the organizations can use their human capital, the more easy they can stand in an intensive competitive environment. The vital role of human capital in organizational success has re-pointed the importance of the organization vs. employee relationships. The fundemental condition of constructive and fertile relationship between organizations and employee is to develop new relationships based on cooperation and loyalty. In this point, employee's accepting of the goals and values of employing organization and a willingness to exert the best effort on behalf of the organization and to maintain organizational membership; in other words“organizational commitment”has come to agenda with the increased attention. One of the most important aims of modern organizations is to create committed employee to organizations. In this manner, organizations can find an opportunitey to obtain maximum efficiency from their employee. Besides, to work in an organization that makes employee happy increases the satisfaction of employee. Organizational commitment is a kind of relationship that provides benefits both to organization and employee. Because of these reasons, managers must pay attention to organizational commitment issue and put the methods into practise as an organization policy which increase employees' commitment. m