Sıçan sırtında oluşturulan random paternli cilt flep modelinde deferoksaminin cerrahi geciktirme süresine etkisinin araştırılması
The effect of deferoxamine on surgical delay time of random pattern dorsal ski̇n flap in rats
- Tez No: 1015609
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE HOCAOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
Özet
Rekonstrüksiyon başarısını ve flep yaşayabilirliğini arttırmak amacıyla bir çok cerrahi teknik ve ilaç denenmiştir. Deferoksaminin yeni damar oluşumunu arttırdığı ve yara iyileşmesine olumlu katkısının olduğu bilinmekle beraber cerrahi geciktirme üzerine etkisi bilinmemektedir. Deferoksaminin cerrahi geciktirme üzerine etkisini araştırdığımız çalışmamıza 70 adet erişkin sıçan randomize olarak 7 gruba ayrılmıştır. Grup 1 (Saline ve cerrahi geciktirme yok), Grup 4 (Deferoksamin ve cerrahi geciktirme yok) teki 10'ar sıçanda McFarlene flep modeli oluşturulmuş, flep kaldırıldığı sahaya 3/0 keskin ipek ile devamlı olarak sütüre edilerek iade edilmiştir. Grup 2 (Saline ve 14 gün cerrahi geciktirme grubu), Grup 3 (Deferoksamin ve 14 gün cerrahi geciktirme grubu), Grup 5 (Deferoksamin ve 7 gün cerrahi geciktirme grubu), Grup 6 (Deferoksamin ve 5 gün cerrahi geciktirme grubu) ve Grup 7 (Deferoksamin ve 3 gün cerrahi geciktirme grubu) 'deki 10'ar sıçanda işaretlenen McFarlene flebinin uzun kenarlarından yapılan insizyonla bipediküllü flep oluşturuldu ve devamlı sütürasyonla geciktirme işlemi tamamlandı. 1 hafta sonra McFarlene flebi kaldırıldı ve 3/0 keskin ipek ile devamlı sütüre edilerek kaldırıldığı sahaya iade edildi. Deneyin ilk gününden itibaren deney sonlanana kadar Grup 3, Grup 4, Grup 5, Grup 6, Grup 7 için günlük 20 mg/kg deferoksamin (1 cc) ve Grup 1, Grup 2 için günlük 1 cc intraperitonal saline uygulandı. Tüm gruplarda son operasyondan 1 hafta sonra nekroz değerlendirilmesi, fotoğraflama ve doku örnekleri alındıktan sonra servikal dislokasyon işlemi ile ötenazi yapılmıştır. Grup 3, Grup 5 ve Grup 6'da 1 er sıçan yara yeri enfeksiyonu ve yara ayrılması nedeniyle değerlendirme dışı bırakılmış ve çalışma 67 sıçan üzerinden değerlendirilmiştir. Deferoksaminin ve cerrahi geciktirme fenomeninin vaskülarizasyon ve flep yaşayabilirliğinin arttırılması açısından karşılatırıldığında anlamlı fark izlendi. Deferoksaminin cerrahi geciktirme fenomeninde beklenmesi gereken süreyi 3 güne kadar düşürebileceği görüldü. Deferoksaminin 20 mg/kg dozunda inflamasyonu baskılamadığı görüldü. Bu çalışmanın sonucunda deferoksaminin cerrahi geciktirme işleminde flep cerrahisi öncesi beklenmesi gereken süreyi 3 güne indirdiği saptandı.
Özet (Çeviri)
Many surgical techniques and drugs have been tried to increase the success of reconstruction and flap viability. Although it is known that deferoxamine increases new vessel formation and has a positive contribution to wound healing, its effect on surgical delay is not known. In our study in which we investigated the effect of deferoxamine on surgical delay, 70 adult rats were included randomly divided into 7 groups. McFarlene flap model was created in 10 rats in Group 1 (Saline and no surgical delay), Group 4 (Deferoxamine and no surgical delay), and the flap was returned to the area where it was elevated by suturing continuously with 3/0 sharp silk. Group 2 (Saline and 14 days surgical delay group), Group 3 (Deferoxamine and 14 days surgical delay group), Group 5 (Deferoxamine and 7 days surgical delay group), Group 6 (Deferoxamine and 5 days surgical delay group) and Group 7 (Deferoxamine and 3-day surgical delay group), bipediculated flaps were created with the incision made from the long sides of the marked McFarlene flap and the delaying process was completed with continuous suturing. After 1 week, the McFarlene flap was elevated and returned to the area where it was removed by continuous suturing with 3/0 sharp silk. From the first day of the experiment until the end of the experiment, 1 cc intraperitoneal saline daily for Group 1, Group 2 and 20 mg/kg deferoxamine (1 cc) daily for Group 3, Group 4, Group 5, Group 6, Group 7 were administered. 77 All groups were euthanized by cervical dislocation after evaluation of necrosis, photographing and tissue samples 1 week after the last operation. Group 3, Group 5 and Group 6 1 rat each were excluded due to wound infection and wound dehiscence, and the study was evaluated on 67 rats. A significant difference was observed when deferoxamine and the surgical delay phenomenon were compared in terms of increasing vascularization and flap viability. It was observed that deferoxamine could reduce the time to wait in the surgical delay phenomenon up to 3 days. It was observed that deferoxamine did not suppress inflammation at a dose of 20 mg/kg. As a result of this study, it was determined that deferoxamine reduced the time required to wait before flap surgery to 3 days in the surgical delay procedure.